Wiele kobiet pyta swoich lekarzy, o ile może spóźnić się okres. Każdy organizm jest inny, dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyczyn spóźniającej się miesiączki jest wiele, dlatego też brak okresu w wyliczonym terminie nie musi od razu wskazywać ciąży. Czasem związany jest z fizjologią, innym razem z problemami zdrowotnymi.
Ile może spóźnić się okres?
Chyba nie ma kobiety, która nie doświadczyła spóźniającej się miesiączki i wcale nie oznaczało to ciąży. Prawidłowy cykl trwa 28 dni, jednak niektóre kobiety doświadczają cykli miesiączkowych trwających od 25 do 35 dni i również jest to uznawana za normę. Lekarze są zgodni, że okres może spóźniać się o 3-4 dni w każdym cyklu i nie jest to powodem do zmartwień. Takie niewielkie wahania są bowiem uznawane za fizjologiczne i uważa się, że wówczas miesiączki są regularne. Powodem do zmartwień są większe różnice między planowanym a rzeczywistym dniem rozpoczęcia cyklu, szczególnie jeśli powtarzają się przez kilka miesięcy z rzędu. Wówczas mówi się o nieregularnym miesiączkowaniu – cykl menstruacyjny może rozpoczynać się o kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt dni później – ważne jest ustalenie przyczyny tego zjawiska.
Przyczyny spóźniającej się miesiączki
Spóźniające się cykle menstruacyjne zwykle spowodowane są zmianami hormonalnymi, na które wpływ ma nie tylko zdrowie, ale także wiele czynników zewnętrznych. Jest wiele przyczyn spóźniającej się miesiączki, które kobiety nie zawsze biorą pod uwagę:
- Stres – bardzo często zaburzenia miesiączkowania są spowodowane przewlekłym stresem pojawiającym się w życiu zawodowym lub rodzinnym. Podobny wpływ na okres ma także nagły i silny stres.
- Nieodpowiednia dieta – na brak miesiączki może mieć wpływ zbyt mała ilość kalorii przyjmowana z pożywieniem – zaburzenia miesiączkowania są częstym zjawiskiem u kobiet, które przechodzą rygorystyczną dietę prowadzącą do szybkiej utraty kilogramów.
- Przyjmowanie leków – są leki, które mogą wpływać na rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Są to niektóre antybiotyki, leki przeciwzapalne czy preparaty zawierające hormony.
- Problemy zdrowotne – zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi, takimi jak nowotwory, ogólnoustrojowe zakażenia lub schorzenia dróg rodnych. Spóźniający się okres jest charakterystyczny np. przy torbielach czy endometriozie.
Co robić, jeśli spóźnia się okres?
Jeśli miesiączka spóźnia się kilka razy z rzędu lub całkowicie nie występuje, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli brak okresu nie jest spowodowany ciążą, lekarz ginekolog powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad i wykonać badanie ginekologiczne. Jeśli nie znajdzie nieprawidłowości, zaleci specjalistyczne badania. Lekarze mogą przepisać pacjentce leki hormonalne, które wywołają miesiączkę. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny nieregularnego cyklu, a następnie jej wyeliminowanie i przywrócenie miesiączek w terminie. O tym, czy pacjentka ma zmienić tryb życia, czy przyjmować leki, zawsze decyduje lekarz prowadzący.