Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Rozjaśnianie włosów – jak odmienić wygląd bez szkody dla fryzury

Decydując się na rozjaśnianie włosów, często nie zdajemy sobie sprawy, jak ten proces przebiega, dlaczego nasze włosy się niszczą, oraz jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Dlatego tak trudno jest spotkać blond włosy o nienagannej kondycji. Chociaż utlenianie nie jest obojętne dla ich struktury, zniszczenia można ograniczyć a uszkodzone kosmyki zregenerować. Trzeba jednak wiedzieć jak zadbać o włosy przed koloryzacją, w jaki sposób bezpiecznie je farbować, oraz jaką pielęgnację zastosować.

Rozjaśnianie włosów- na czym polega

Rozjaśnianie to inwazyjny zabieg dla naszych włosów. Przy użyciu środków chemicznych dochodzi do procesu utleniania. Łuski włosa otwierają się i dochodzi do wymywania ich naturalnego pigmentu. Gładka struktura kosmyków zostaje naruszona. Utlenianie przebiega stopniowo, zmieniając kolor włosów od czerwonego, przez pomarańczowy, aż do blond. Uzyskane efekty nie zawsze są zadowalające. Często zabieg trzeba powtarzać kilkukrotnie. Rezultat zależy bowiem od wielu czynników. Decydująca jest kondycja czupryny. Na rozjaśnianie najbardziej podatne są włosy cienkie, suche i zniszczone o wysokiej porowatości. Nie bez znaczenia jest również ich kolor. Jasne odbarwiają się łatwiej.

To proces silnie oddziałujący na owłosienie głowy. Nieprawidłowo przeprowadzone rozjaśnianie włosów może nieodwracalnie je zniszczyć, a nawet doprowadzić do ich spalenia czy wypadania.

Metody rozjaśniania włosów

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także od kondycji włosów, rozjaśnianie możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Delikatną zmianę koloru o 1 czy 2 tony uzyskać można, stosując metody naturalne. To bezpieczniejsze sposoby na uzyskanie wymarzonej fryzury. Nie da się jednak w ten sposób radykalnie zmienić koloru włosów. Aby rozjaśnić je o kilka tonów konieczne jest użycie agresywnych produktów chemicznych.

Rozjaśnianie włosów – metody naturalne

Metody naturalne nie są inwazyjne, dlatego sprawdzają się jedynie przy jasnych włosach. Ciemne nie są podatne na poniższe sposoby rozjaśniania.

  • Miód – zmieszaną odżywkę z miodem nakładamy na czyste, suche włosy, po godzinie spłukujemy.
  • Cytryna – sok z cytryny należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:3 i nakładamy na suche włosy. Trzymamy kilka godzin, po czym zmywamy. Zabieg należy kilkakrotnie powtarzać. Aby przyśpieszyć efekty, warto wystawić włosy na działanie słońca.
  • Ocet winny – suche włosy można płukać w occie winnym lub pryskać je systematycznie mieszanką soku z cytryny i octu.
  • Woda i słońce – wilgotne włosy wystawiamy na działanie słońca. Stosując tę metodę nie mamy wpływu na to, w jaki sposób włosy się rozjaśnią.
  • Rumianek – sposób dedykowany szczególnie ciemnym blondynkom. Nadaje on włosom złotych refleksów. Przyrządzić należy napar z czterech torebek rumianku i litra gorącej wody. Kiedy wystygnie, naprzemiennie płuczemy włosy i owijamy ręcznikiem na 20 minut.

Chemiczne sposoby rozjaśniania włosów

Obecnie do rozjaśniania włosów używa się środków zawierających nadtlenek wodoru. Dostępne są specjalne szampony, emulsje, proszki, żele czy pasty. Środki wykazujące słabsze działanie, w składzie zawierają zazwyczaj substancje regenerujące włosy oraz etanoloaminy. Silne produkty bazują na działaniu węglanu, sodu i potasu – związków silnie alkalizujących.

Działanie rozjaśniacza możliwe jest w obecności oksydantu, czyli substancji aktywującej. W tym celu używa się wody utlenionej. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, konieczne jest dobranie odpowiedniego jej stężenia. Zależy to od oczekiwanego koloru, a także wyjściowej barwy włosów. Dostępne są stężenia:

  • 3% – rozjaśnia włosy do 2 tonów,
  • 6% – maksymalne rozjaśnienie to 3 tony,
  • 9% – stosowane do rozjaśniania o 4 tony,
  • 12% – rozjaśnia włosy nawet o 7 tonów.

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zalecanego przez producenta czasu trzymania mieszanki na włosach. Zbyt krótkie nie przyniesie spodziewanych efektów, a trzymanie rozjaśniacza zbyt długo może prowadzić do poważnego zniszczenia włosów.

Nie tylko blond czupryna – ciekawe sposoby koloryzacji

Rozjaśnianie włosów większości kojarzy się z blond hełmem na głowie. A przecież technik koloryzacji wykorzystujących depigmentację jest bardzo wiele. Włosy w jednolitym kolorze wypierane są przez kreatywną, ciekawą koloryzację.

Blond pasemka

Pasemka można zrobić zarówno na jasnych, jak i na ciemnych włosach. Efekt uzyskuje się, rozjaśniając grube pasma włosów o 2 do 3 tonów. Dobrze wykonane pasemka rozświetlają twarz, a cera wydaje się promienna.

Ombre

Zostawia się ciemniejsze włosy przy głowie, a końce rozjaśnia o kilka tonów. W tak wykonanej koloryzacji przejście jest widoczne. Na ombre najczęściej decydują się brunetki, u których efekt jest wyraźny i widoczny. Taka fryzura wymaga odpowiedniego, lekkiego ścięcia włosów.

Sombre

Delikatniejsza wersja ombre, która polega na pozostawieniu naturalnego koloru włosów przy nasadzie głowy i rozjaśnieniu końców o 1-2 tony. Przejście jest delikatne i mało widoczne, a efekt naturalny. Sombre szczególnie polecane jest blondynkom. Cienkie i delikatne włosy optycznie nabierają objętości oraz świetlistych refleksów.

Refleksy

Uzyskanie efektu refleksów wymaga wybieraniu cienkich kosmyków włosów i rozjaśnienia ich o 1 czy 2 tony. Taka koloryzacja jest subtelna i delikatna. Rozjaśnia włosy i rozświetla twarz. Fryzura zyskuje trójwymiarowość i optycznie zwiększa się jej objętość.

Babylights

Delikatne rozjaśnianie włosów, które na celu ma uzyskanie naturalnego efektu pasm dotkniętych promieniami słońca. Idealny wybór dla osób, które boją się radykalnych zmian.

Splashlight

W przypadku tek techniki, rozjaśnia się włosy w ich środkowej części. Na końcach i przy nasadzie głowy pozostawia się wyjściowy odcień. Ważne jest, aby przejście było delikatne. Farbowanie dodaje włosom blasku i rozświetla je.

Samodzielnie rozjaśniać włosy czy zaufać specjaliście?

Rozjaśnianie włosów to zabieg ingerujący w strukturę włosa, powodujący jego uszkodzenie. Niestety nie da się tego uniknąć. Mamy jednak wpływ na to, jak bardzo kondycja fryzury ulegnie pogorszeniu. Nieumiejętne obchodzenie się z rozjaśniaczem przysporzyć może na prawdę wielu szkód, dlatego lepiej zaufać specjaliście. Osoby, które decydują się koloryzować włosy w domu, kierują się zazwyczaj niską ceną zabiegu. Efekt najczęściej nie przypomina jednak tego z opakowania farby. Często włosy malowane w warunkach domowych mają odcień pomarańczowy czy żółty, a kolor jest nierównomierny. Na samodzielną blond koloryzację zdecydować się mogą osoby, które chcą delikatnie rozjaśnić włosy. Wówczas najlepiej sięgnąć po naturalne metody, opisane wyżej. Można również pokusić się o malowanie odrostów, ale tylko wtedy, kiedy uzyskamy od fryzjera informacje o zastosowanych produktach, proporcjach mieszania składników i czasie trzymania.

Korzystając z usług salonu fryzjerskiego, ograniczamy zniszczenie włosów. Profesjonalny fryzjer, zanim zaaplikuje rozjaśniacz, oceni stan owłosienia oraz określi, czy efekt, który chcemy uzyskać jest możliwy do osiągnięcia. Dobierze również odpowiednie produkty i kosmetyki oraz rozjaśnianie włosów przeprowadzi stopniowo, w sposób jak najmniej ingerujacy w ich strukturę. Specjaliści korzystają z profesjonalnych produktów, które nie przesuszają nadmiernie włosów. Fryzjer poleci odpowiednie kosmetyki, które pozwolą zadbać o nawilżenie i wzmocnienie włosów.

Wpływ rozjaśniania na kondycję włosów

Rozjaśnianie otwiera łuski włosów i pogarsza ich kondycję, przez co stają się kruche, łamliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Proces utleniania wysusza je. Włosy tracą miękkość i blask. Stają się matowe i szorstkie w dotyku. Zniszczone włosy się kruszą. Nieumiejętna i zbyt częsta depigmentacja może spowodować ich spalenie i nadmierne wypadanie. Osoby, które często rozjaśniają włosy, skarżą się na to, że włosy nie rosną. W rzeczywistości one się po prostu łamią z powodu przesuszenia. W przypadku utleniania nie poleca się za każdym razem nakładania preparatu na całą długość włosów. Lepiej stosować tylko na odrosty.

Jak pielęgnować rozjaśniane włosy?

Włosy rozjaśniane wymagają specjalnej troski. Są suche, delikatne i dużo bardziej narażone na zniszczenia. Nieodpowiednia pielęgnacja może jeszcze pogorszyć ich stan. Rozjaśniana czupryna bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje nawilżenia. Konieczne jest delikatne oczyszczanie oraz stosowanie zabiegów silnie regeneracyjnych. Poprawa kondycji utlenianych włosów wymaga czasu.

  • Rozjaśniane kosmyki należy chronić przed wysuszającym działaniem gorącego oraz zimnego powietrza. Najlepiej całkowicie zrezygnować z suszarki, lokówki czy prostownicy. W czasie mrozów warto nosić czapkę.
  • Ważne jest regularne podcinanie końcówek. Są one bardziej narażone na rozdwajanie.
  • Warto jak najczęściej nosić rozpuszczone włosy lub spinać je spinką. Wiązanie gumką jeszcze bardziej je osłabia.
  • Do mycia włosów najlepiej używać szamponów o naturalnym składzie, wolnych od silikonów, które blokują łuskę włosa. Włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają.
  • Intensywne nawilżanie poprawi kondycję owłosienia na głowie. Szczególnie polecane są maski z kolagenem, kaszmirem, elastyną, keratyną, kaszmirem, mleczkiem pszczelim czy jedwabiem, bogate w proteiny. Odżywki do włosów w składzie powinny mieć substancje nawilżające, tj. glicerynę, mocznik, aloes czy miód.
  • Olejowanie włosów hamuje odparowywanie wody, dlatego kilka razy w tygodniu należy wcierać naturalne oleje. Polecane są: olej arganowy, olej z awokado, olej lniany czy olej rycynowy.

Ciepły czy zimny blond?

Jeśli w blondzie mamy wyglądać dobrze, konieczne jest dobranie odcienia do naszego typu urody. Efekt będzie naturalny wtedy, kiedy kolor włosów będzie współgrał z naszą cerą i oczami. Nieodpowiednio dobrana kolorystyka prezentować będzie się sztucznie i tandetnie.

Zimne odcienie blondu dedykowane są kobietom o chłodnym typie urody. Porcelanowa cera i  szare, zielone czy niebieskie oczy współgrają z bardzo jasnymi, platynowymi włosami. Na chłodny blond często koloryzuje się siwe włosy. Osoby, które mają cerę naczynkową czy problemy z trądzikiem, powinny zrezygnować z jasnych odcieni blondu, ponieważ podkreślają one przebarwienia i zaczerwienienia skóry.

Karnacja wpadająca w odcienie żółci, pomarańczy lub brzoskwini harmonizuje się z ciepłą paletą blondów. Wśród nich wymienić można odcienie złote, bursztynowe, karmelowe, miodowe czy truskawkowe. Ciepłe blondy dobrze wyglądają w towarzystwie piegów oraz zielonych lub brązowych oczu. To kolory, które nie podkreślają niedoskonałości cery.

Dla osób niezdecydowanych lub nieumiejących określić swojego typu urody, odpowiedni jest beżowy blond. To neutralny odcień, który dobrze wygląda na kobietach w każdym wieku i pasuje do wszystkich typów cery. Włosy w odcieniach beżu rozświetlają twarz, dzięki czemu cera wygląda świeżo i promiennie. Skóra wygląda zdrowiej, dlatego po ten blond sięgają posiadaczki zmęczonej, ziemistej cery.

Co zrobić, kiedy blond żółknie?

Żółknięcie platynowych blondów jest nieuniknione, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej pielęgnacji. Dzieje się tak, ponieważ chłodne pigmenty wypłukują się z niedomkniętych łusek włosa najszybciej. Im włosy są bardziej zniszczone, tym szybciej kolor żółknie. Jest to naturalny proces, który można spowolnić. Dostępne są produkty, które zapobiegają wypłukiwaniu się fioletowych pigmentów, odpowiedzialnych za popielaty odcień. Specjalne szampony, odżywki czy płukanki pozwolą cieszyć się pięknym blondem dłużej.

Olaplex – ratunek dla rozjaśnionych włosów

Olaplex to system przeznaczony do profesjonalnej pielęgnacji utlenianych lub farbowanych włosów. Seria składa się z 2 produktów do użycia fryzjerskiego oraz 3 do użytku domowego:

  • Olaplex Bond Multiplier No. 1 – koloryzacja lub rozjaśnianie włosów z użyciem produktu pozwala na natychmiastową naprawę uszkodzonych lub zerwanych wiązań dwusiarczkowych. Zamyka łuski włosa, chroniąc przed uszkodzeniami.
  • Olaplex Bond Perfector No. 2 – stosowany tylko przez fryzjerów, wzmacnia działanie pierwszego produktu.
  • Olaplex no. 3 Hair Perfector – do użytku domowego, regeneruje i wzmacnia włosy.
  • Szampon Olaplex no. 4 Bond Maintenance – regeneruje i wzmacnia i nawilża włosy.
  • Odżywka Olaplex no. 5 Bond Maintenance – odbudowuje strukturę włosa, utrzymuje wiązania dwusiarczkowe, nawilża i wzmacnia włosy.

Decydując się na rozjaśnianie włosów, warto odpowiednio wcześnie zadbać o poprawę ich kondycji, a sam zabieg przeprowadzić w sprawdzonym salonie fryzjerskim. Pozwoli to ograniczyć uszkodzenia  i uzyskać oczekiwany efekt. Nie można zapominać o właściwej pielęgnacji, która pomoże zregenerować zniszczone kosmyki.