Ścięte białko i aksamitne, płynne żółtko – takie jajka to prawdziwy rarytas, często jednak osiągnięcie takiego efektu nie jest proste. Ile gotować jaja na miękko? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi, ale znamy sposoby dzięki którym przygotujesz je łatwo i szybko.
Ile gotować jaja na miękko – ważna jest waga
Masz ochotę na jajka na miękko, więc z zegarkiem w ręku czekasz do momentu ich zagotowania i odmierzasz przepisowe minuty. Po wyznaczonym czasie studzisz je, obierasz i… Niestety, okazuje się że przetrzymałaś je za długo i żółtko zdążyło stwardnieć (musisz się wtedy zadowolić jajkami na twardo i zjeść je np. z majonezem) lub, co gorsza – jest zupełnie surowe, więc nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Ile więc czasu należy gotować jaja na miękko, żeby osiągnąć idealny efekt? Na początek należy je odpowiednio przygotować. Wyjmij jajka z lodówki i poczekaj aż ogrzeją się do temperatury pokojowej. Nie masz na to czasu? Zatem połóż je na kaloryferze lub delikatnie ogrzej strumieniem ciepłej wody. Następnie zagotuj w garnku wodę i poczekaj aż zacznie wrzeć. Wkładaj jajka kolejno do garnka, trzymając je na łyżce – ilość gotującej się wody powinna być dopasowana do ilości jaj. Czas ich gotowania będzie zaś zależny od ich wagi:
- Małe, czyli S (oznaczenie na opakowaniu) – 3,5 min.
- Średnie, czyli M – 4,5 min.
- Duże, czyli L – 5,5 min.
Po tym czasie należy jak najszybciej wyjąć jajka z wody i schłodzić zimną wodą – przerwiesz w ten sposób jego dalsze ścinanie.
Jajka na miękko bez zegarka w ręku
Jeśli nie posiadasz minutnika, odmierzenie dokładnego czasu gotowania może być dość problematyczne. Szczególnie jeśli jesteś osobą roztargnioną, możesz źle policzyć czas lub nawet zapomnieć o której dokładnie godzinie powinnaś wyłączyć jajka. W poniższej metodzie nie musisz nawet wiedzieć ile gotować jaja na miękko. Po prostu włóż jajka do garnka z zimną wodą i wstaw na delikatny ogień. Kiedy tylko woda zacznie wrzeć, należy je wyłączyć i ostudzić. Tak przygotowane jajka powinny mieć płynne żółtko oraz ścięte białko. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby temperatura gotowania była naprawdę stosunkowo niska. Inna dobra rada – dodaj do wody szczyptę soli i kilka kropli octu. Dzięki temu obieranie jajka będzie znacznie łatwiejsze – skorupka odejdzie łatwo i szybko. Jajka na miękko, które przygotujesz z naszymi przepisami, możesz spożywać na śniadanie jako samodzielne danie lub dodać do nich sałatkę ze świeżych warzyw (lżejsza wersja), smażoną kiełbasę czy boczek (nieco bardziej kaloryczna).
Jedzmy jajka na zdrowie!
Fanki jajek na miękko z pewnością zastanawiają się czy można je jeść dbając o swoją sylwetkę. Uspokajamy – są stosunkowo niskokaloryczne, ponieważ średniej wielkości jajko na miękko ma ok. 88 kcal (jajko na twardo ok. 93 kcal). Są też znacznie lżejsze od jajecznicy lub jajek sadzonych, do których przygotowania musisz użyć tłuszczu. Poza tym, jajka to skarbnica białka, witamin i składników mineralnych. Dlaczego jeszcze warto je jeść?
– są syte, więc pomagają schudnąć
– dbają o wzrok przez zawartość luteiny
– zawierają bogactwo witamin z grupy B i beta karoten, czyli pomagają utrzymać ładny wygląd skóry
– posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Oczywiście jest znacznie więcej zalet spożywania jajek. A przede wszystkim, te na miękko, są przepyszne!