Zdrowy i wygodny sen to podstawa poprawnego funkcjonowania podczas dnia. Pamiętajmy też, że niska jakość snu utrzymywana przez dłuższy czas może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak jednak sprawić, by stał się on zdrowszy i bardziej komfortowy? Z pewnością warto pomyśleć o wymianie materaca na nowy – niewykluczone bowiem, że do jego słaba jakość przyczynia się do pogłębiających problemów z zaśnięciem. Istnieje jednak również wiele innych metod poprawy snu, które również warto wdrożyć. Jak więc sprawić, by sen stał się zdrowszy?
Rezygnacja z alkoholu i nikotyny
Jeśli aktywnie i często pijemy alkohol lub palimy papierosy, może to negatywnie odbić się na jakości naszego snu – podobnie zresztą rzecz ma się z innego rodzaju używkami. Nie można zaprzeczać, że badania wskazują, iż spożycie od czasu do czasu umiarkowanej ilości dobrego wina ma właściwości zdrowotne i może wręcz pomóc w zaśnięciu. Pamiętajmy jednak, że spożycie dużej ilości używek ma negatywny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie również na jakość snu. Palacze często cierpią na tak zwany “lekki sen”, a w przypadku spożycia sporej ilości alkoholu w nocy wystąpić mogą nawet problemy z oddychaniem.
Odpowiednie żywienie
Aby spać zdrowo, powinniśmy również przemyśleć kwestię tego, w jaki sposób się odżywiamy. Jak w odpowiedni sposób spożywać posiłki przed snem?
Przede wszystkim – pamiętajmy o tym, że kolacja powinna być posiłkiem lekkim, który nasz organizm z łatwością strawi. Polecane produkty, które warto spożyć na kolację to między innymi mleko, czy banany. Zawierają one bowiem tryptofan, który pomaga w zaśnięciu. Na 2 – 2 i ½ godziny przed snem najlepiej będzie w ogóle zrezygnować z jedzenia. Warto również zmniejszyć ilość przyjmowanych wieczorem płynów – nie będziemy wówczas budzeni podczas nocy potrzebą udania się do toalety.
Kąpiel nasenna
W szybkim zapadnięciu w sen, oraz poprawie jego jakości pomóc może również komfortowa i przyjemna kąpiel przy akompaniamencie uspokajającej muzyki.
Pamiętajmy jednak o odpowiedniej temperaturze wody – nie może ona być ona zbyt chłodna, ponieważ w takim przypadku pobudzimy nasz organizm, ani zbyt gorąca. Wodę warto uzupełnić relaksującymi olejkami – lawendowym, pomarańczowym, czy tymiankowym. Pamiętać musimy również, że w chwili odczucia pierwszych objawów senności powinniśmy wyjść z wanny – pozostanie w niej grozi zaśnięciem i utonięciem. Kąpiel nasenna to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, lecz z oczywistych przyczyn jest to opcja mało przyjazna środowisku. Pamiętajmy więc, by nie powtarzać jej zbyt często.
Unikanie drzemek
Aby zwiększyć jakość snu w nocy, należy ograniczyć go w ciągu dnia. Nawet, jeśli zaczniemy odczuwać popołudniową senność, dobrym wyjściem będzie rozbudzenie się w naturalny sposób.
Choć drzemki są świetnym sposobem na regenerację sił, kategorycznie powinniśmy unikać ich zwłaszcza po godzinie 16:00. Jeśli przyzwyczailiśmy się do drzemek w środku dnia – postarajmy się, w miarę możliwości, przełożyć je na wcześniejszą godzinę – ostatnią optymalną porą jest wczesne popołudnie.
Uspokojenie organizmu
Na kilka godzin przed planowanym zaśnięciem dobrze będzie wyciszyć organizm. Pomogą w tym zioła, takie jak melisa, czy lawenda. Środki takie dostępne są jako herbatki do zaparzania, czy suplementy diety w postaci tabletek / kapsułek.
Przygotowując napar pamiętajmy, by nie spożywać go bezpośrednio przed snem. Nawet, jeśli herbatka pomoże nam zasnąć, prawdopodobnie obudzimy się w nocy z potrzebą oddania moczu, co, jak doskonale wiemy, potrafi całkowicie “wybić” ze snu. Napar taki najlepiej spożywać w porze kolacji, lub niedługo po niej. Oprócz melisy i lawendy pomogą też ashwagandha, rumianek, czy kozłek lekarski.
Wymiana materaca
Jeśli pomimo wielu różnych metod mających poprawę jakości naszego snu nie możemy osiągnąć zamierzonego efektu – prawdopodobnie przyczyna tkwi w materacu, a nie w przyzwyczajeniach naszego organizmu. Pamiętajmy, że z biegiem czasu sprężyny materaca “wyrabiają się”, uszkadzają i zaczyna on skrzypieć. Choć rano zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, sprawia to, że w nocy budzimy się na krótką chwilę nawet po kilkanaście razy, np. przy przewracaniu się na bok. Więcej informacji można zasięgnąć na stronie materacejaworzno.pl
Pamiętać również powinniśmy, iż materac, na jakim śpimy powinien być dopasowany bezpośrednio pod nasze potrzeby. Jeśli więc posiadamy problemy natury medycznej, bóle kostno-stawowe itp. – warto zdecydować się na materac medyczny. Produkty takie są bowiem dostosowane do osób o specjalnych potrzebach utrudniających komfortowy sen na “normalnym materacu”. Jeśli nie posiadamy medycznych potrzeb, ale nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego materaca – warto pomyśleć o zamianie go na materac innego typu (np. sprężynowy na kieszeniowy). Polecamy zapoznanie się z artykułami opublikowanymi w bazie wiedzy strony sennamaterace.pl – pomogą one dobrać materac optymalny do indywidualnych potrzeb.
Nie starajmy się zasnąć na siłę.
Zdarzają się takie noce, gdy zasnąć, choć byśmy próbowali na różne sposoby, po prostu nie możemy. W takiej sytuacji nie ma sensu, byśmy na siłę próbowali zasnąć, przewracali się z boku na bok – a włączenie telewizora, czy “zajęcie się” smartfonem tylko pogorszy sprawę.
Jeśli w ciągu około 30-40 minut od położenia się do łóżka nie jesteśmy w stanie zasnąć, spróbujmy wykonać jakąś relaksującą nas czynność. Jeśli mamy możliwość zrobienia tego bez budzenia innych domowników – zróbmy sobie relaksującą, nasenną kąpiel, opisaną powyżej. Pamiętajmy, że sen prędzej czy później sam do nas przyjdzie, a próby zmuszenia się do zaśnięcia i tak okażą się nieskuteczne.