Uczulenie na hybrydy może przytrafić się każdej z nas. Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych form zdobienia paznokci. Jest trwały, niezwykle efektywny i stosunkowo łatwy do wykonania w zaciszu domowym. Od kiedy przestał być domeną profesjonalnych salonów kosmetycznych i produkty do jego wykonania stały się dostępne dla nas wszystkich, coraz więcej kobiet zauważa u siebie reakcje alergiczne. Jakie są objawy tego uczulenia, jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim jak można im zapobiegać?
Alergia na hybrydę? Sprawdź, czy nie dotknęła i Ciebie!
Uczulenie na hybrydy dotyka osoby, które mają skłonność do alergii kontaktowych na składniki kosmetyków, ale i te, które nigdy nie skarżyły się na podobne dolegliwości. Może też przytrafić się osobom, które zawodowo zajmują się wykonywaniem manicure. Objawy początkowo ograniczają się do wałów okołopaznokciowych i opuszek palców, z czasem objąć mogą inne partie skóry dłoni. Oto najbardziej niepokojące objawy:
- swędzenie skóry
- uczucie pieczenia
- zaczerwienienie
- obrzęk palców
- łuszczące się, pękające paznokcie
- onycholiza płytki paznokciowej (odwarstwiane paznokcia od łożyska)
- grudki, pęcherzyki wypełnione surowiczą wydzieliną
- strupki powstałe po pęknięciu pęcherzy
- łuszczenie się skóry
- pęknięcia naskórka
Jak sobie poradzić z objawami alergii?
Kiedy zauważysz u siebie pierwsze oznaki uczulenia na hybrydy, powinnaś natychmiast ściągnąć z paznokci wszystkie warstwy lakieru. Pamiętaj, że aceton, którym to robisz, może dodatkowo podrażnić Twoją skórę. Jeśli więc masz taką możliwość, udaj się do profesjonalistki, która sprawnie i szybko zdejmie manicure za pomocą specjalnej frezarki. Unikniesz tym samym rozprzestrzeniania się objawów alergii i pojawiania się ostrzejszych stanów zapalnych. Swędzenie i pieczenie możesz próbować zminimalizować domowymi sposobami. Sprawdzą się okłady z naparu z rumianku i delikatne kremy z panthenolem. Możesz skorzystać też z przeciwzapalnego działania olejku z drzewa herbacianego. Jeśli nasilenie objawów jest duże, a domowe sposoby nie przynoszą ulgi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem dermatologiem. Pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty lecznicze, które dostępne są wyłącznie na receptę. Leczenie zaawansowanych zmian alergicznych może trwać nawet do kilku tygodni.
Profilaktyka uczuleń na hybrydy – na co zwrócić uwagę?
Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się uczulenia, powinnaś zadbać o jakościowe produkty i prawidłową technikę wykonywania manicure. Oto najczęstsze przyczyny alergii kontaktowej na lakier hybrydowy:
- Niskiej jakości produkty. Zawsze sprawdzaj skład lakieru i certyfikaty dopuszczające go do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Nie ryzykuj z tanimi lakierami.
- Słaba lampa LED lub UV do utwardzania lakieru. Lampa lampie nie równa. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, jaką moc ma wybierany przez Ciebie produkt. Tanie lampy typu „mostek” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli jesteś posiadaczką lampy ze źródłem światła UV, zawsze pamiętaj, że żarówka w niej zamontowana ma określoną żywotność i czasem wymaga wymiany.
- Zbyt krótki czas utwardzania. Nawet gdy wierzchnia warstwa lakieru wydaje Ci się twarda, od strony płytki paznokciowej może być ciągle niewystarczająco utwardzona. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta lakieru i lampy odnoszące się do czasu, jaki jest konieczny do prawidłowego utwardzenia.
- Zbyt mocne wycinanie skórek przed rozpoczęciem malowania. Uszkodzone, krwawiące skórki są bardziej podatne na podrażnienie, a w efekcie alergię.
- Zalewanie skórek. Trwałość manicure hybrydowego zależy od jakości jego wykonania. Zalewanie lakierem wałów paznokciowych i skórek nie tylko prowadzi do zapowietrzania się lakieru, ale też do uczuleń. Pamiętaj, że lakier przeznaczony jest tylko do kontaktu z płytką paznokcia, nigdy zaś ze skórą.
Pamiętaj, że uczulenie na hybrydy pojawić się może w każdej chwili, nawet po kilku latach stosowania lakierów. Każde niepokojące objawy powinny Cię więc skłonić do podjęcia szybkich działań w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzenienia się alergii na całe dłonie.