Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Jaki wybrać gryf do treningu? Który będzie najlepszy?

Ćwiczenia siłowe, bez względu na to, czy są wykonywane na siłowni czy w domu wymagają wykorzystania profesjonalnego, dobrego jakościowo sprzętu. Osoby, które wykonują treningi ze sztangą, powinny przywiązać duża uwagę do wyboru właściwego gryfu. Warto wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze, aby podjąć właściwą decyzję.

Czym jest gryf?

Gryf to specjalny pręt lub drążek, który jest podstawowym elementem sztangi. Po obu jego stronach nakłada się obciążenie i zabezpiecza się je śrubami. Gryfy mają bardzo duży wpływ na przebieg ćwiczeń. Do podstawowych rodzajów należą:

  • gryfy proste – są przeznaczone do ćwiczenia poszczególnych partii klatki piersiowej,
  • gryfy łamane – są delikatnie powyginane, im bardziej złamany drążek tym lepsza praca głowy mięśni,
  • gryfy krótkie – świetnie sprawdzają się do hantle, umożliwiają uniwersalne treningi, które angażują wszelkie grupy mięśni,
  • kratownice – czyli gryfy przeznaczone specjalnie do ćwiczenia tricepsów i bicepsów.

Z czego wykonane są gryfy?

Wybierając idealny gryf do ćwiczeń, należy także zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego go wykonano. Najbardziej popularnym rozwiązaniem polecanym przez specjalistów jest chrom. Wielu klientów decyduje się także na zakup gryfów ze specjalnej stali hurtowej. żeliwa czy nawet gumy.

Najtańsze modele gryfów można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte stalą hurtową, dzięki czemu ich waga jest naprawdę niewielka. Takie modele idealnie się sprawdzają do podstawowych ćwiczeń zarówno w domu jak i na siłowni. Można je wszędzie zabrać ze sobą.

Gryfy wykonane z solidnego materiału takiego jak chrom czy stal, sprawiają, że waga całej hantli znacznie wzrasta. Dlatego takie gryfy nie są zbyt mobilne, jednak można je obciążyć bardzo dużą masą i z ich pomocą wykonać skuteczne i trudniejsze ćwiczenia.

Gryfy proste czy gryfy łamane?

Zastanawiając się nad tym czy lepszy będzie gryf prosty, lekko łamany czy mocno łamany, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim dla osób wykonujących martwy ciąg, czyli podnoszenie większych ciężarów na zgiętych kolanach do wyprostowania pleców, najlepszym rozwiązaniem będzie gryf prosty. Do zarzutu i podrzutu na siłowni także najlepiej sprawdzą się modele proste. Ćwicząc bicepsy można z kolei postawić na gryfy lekko łamane. Gwarantują one lepsze efekty.

Osoby początkujące powinny wybrać gryf łamany. Obciąża on delikatnie nadgarstki w czasie przeprowadzania treningów siłowych. Sprawdzi się także dla osób, które bardzo dużo czasu spędzają przy komputerze.

Warto także zaznaczyć, że gryfy łamane są bardziej uniwersalne. Przy ich pomocy można trenować znacznie większą grupę mięśni. Gryfy, które są mocno łamane to modele bardziej wyspecjalizowane – są skierowane do konkretnych mięśni.

Kratownica

Oprócz gryfów prostych i łamanych, trzeba także zwrócić uwagę na kratownice. Jest to drążek idealnie nadający się do rozbudowania masy mięśniowej, szczególnie podczas ćwiczeń tricepsów i bicepsów.

Kratownica wyróżnia się bardzo charakterystyczną budową. Na jej wykorzystanie powinny się decydować bardziej zaawansowane osoby, które ćwiczą już od dłuższego czasu, wykorzystują różne uchwyty i mają zamiar ćwiczyć konkretne, wyizolowane grypy mięśni.

Długości gryfów

Oprócz materiału, z którego wykonano gryf, a także rodzaju zgięcia należy także zwrócić uwagę na długość drążka. Do najczęściej wybieranych należą gryfy 120, 150, 180 i 200 centymetrowe.

Specjaliści zajmujący się profesjonalnymi treningami siłowymi zaznaczają, że wybór długości gryfu jest przede wszystkim zależny od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej. Warto do ćwiczeń różnych grup mięśni wykorzystać gryfy o rożnej długości. Im dłuższy będzie drążek tym więcej ćwiczeń z chwytem szerokim da się przeprowadzić. Dłuższe gryfy umożliwiają ćwiczenia z leżeniem na ławeczce, wyciskaniem itd. Nie ociera się ramionami o obustronne obciążenia. Takie drążki umożliwiają także większą intensywność treningów.

Wybór odpowiedniego gryfu to bardzo ważna kwestia, zależna od wielu czynników. Osoby początkujące powinny wybrać modele proste, krótsze, które umożliwią przeprowadzenie treningów z hantlami. Dla przetrenowanych, których nadgarstki odmawiają posłuszeństwa przyda się gryf łamany. Z kolei bardziej zaawansowani zawodnicy, mogą postawić na droższe i wyspecjalizowane modele.

Chcąc zakupić gryf do ćwiczeń domowych, warto najpierw udać się na siłownię i popróbować ćwiczenia z różnymi modelami. Dzięki temu łatwiej można wybrać ten idealny gryf, bez obawy o kontuzje czy małą skuteczność treningów.