Ocet jabłkowy dawno już wykroczył poza obszar kuchni. Obecnie nie tylko przyprawia pyszne dania, ale i pomaga w spalaniu tłuszczyku, który po nich zostaje. Czy z octem można jednak przesadzić? Jakie są skutki braku umiaru?
Ocet jabłkowy – któż o nim nie słyszał? Ten niepozorny składnik można znaleźć niemal w każdej kuchni. Nie każdy jednak wie, że oprócz bycia genialną przyprawą do sosów, sałatek czy marynat, jest także prawdziwym skarbem dla osób chcących zadbać o siebie. Jak długo można stosować ocet jabłkowy do picia? Kiedy powinno się przestać? Czy nadmierne spożycie może wywołać skutki uboczne? Dowiedz się sam!
Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy?
Wodny roztwór kwasu octowego, czyli ocet, używany był już ponad 10 000 lat temu. Starożytni Babilończycy wytwarzali różne rodzaje octu. Działał on jako lekarstwo, środek konserwujący, dodawał walorów smakowych. Obecnie ocet używany jest do nieco innych celów. Czyli jakich?
Niektórych może to zdziwić, ale składnik ten ma szerokie zastosowanie do użytku zewnętrznego. Z octu jabłkowego można na przykład zrobić płukankę do włosów, która zagwarantuje im oczyszczenie i zregenerowanie. Produkt fermentacji jabłek bogaty jest w witaminy z grupy B, witaminę A, C, D oraz E. Ta bomba witaminowa odżywia włosy, jednocześnie je nawilżając i wygładzając. Ocet ma także działanie antybakteryjne – nałożony na skórę głowy świetnie poradzi sobie z problemem łupieżu, a w dodatku przywróci skórze głowy odpowiednie pH. Przygotowując płukankę, należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać mikstury na włosach zbyt długo. Może to doprowadzić do puszenia się i przesuszenia.
Ocet potrafi także zdziałać wiele dobrego dla oparzonej skóry. 2-3 łyżki octu nałożone na miejsce poparzenia słonecznego zadziałają przeciwzapalnie i pomogą w zregenerowaniu bariery ochronnej skóry. Należy jednak pamiętać o zmyciu roztworu kwasu octowego po 15 minutach. Ocet jabłkowy to także skuteczna broń w walce z trądzikiem. Zapobiega on powstawaniu nowych zmian skórnych, działa antybakteryjnie. Czerwona, zaogniona skóra prezentuje się lepiej po kontakcie z octem. Składnik złuszcza także delikatnie martwy naskórek oraz reguluje poziom serum – posiadacze skóry tłustej lub mieszanej powinni zapoznać się bliżej z tym „kosmetykiem”. Na koniec warto dodać, że ocet jabłkowy ma właściwości tonizujące.
Ocet sprawdzi się nie tylko na zewnątrz – w środku także potrafi zdziałać cuda. Regularne spożywanie roztworu kwasu octowego zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, pomaga w utrzymaniu stałego ciśnienia krwi, zapobiega przetłuszczaniu wątroby i ogranicza uczucie sztywności w stawach. Czy wspomniane zostało już, że ocet jabłkowy świetnie sprawdza się także przy refluksie żołądkowym i przy problemach trawiennych? Najczęściej jednak właściwości prozdrowotne octu doceniane są przy odchudzaniu. Tak, w utracie zbędnych kilogramów również może pomóc ocet jabłkowy. Jak pić, żeby schudnąć?
Jak pić ocet jabłkowy?
Wokół spożywania octu jabłkowego narosło sporo mitów i nieporozumień. Kiedy pić ocet jabłkowy? Jedni sugerują, że powinno się go pić jedynie wieczorem, inni, że tylko rano. Jak jest naprawdę? Obie pory są dobre. Picie octu jabłkowego na noc pomaga w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi przez całą noc oraz w trawieniu ostatniego zjedzonego posiłku. Picie po przebudzeniu może przyspieszyć trawienie i również wyrównać poziom glukozy we krwi. Bardzo wielu zwolenników ma picie octu na czczo, tuż po przebudzeniu. Przy zdecydowaniu się na tę opcję, zasadnicze jest rozcieńczenie napoju. Na początku powinno stosować się łyżkę octu na szklankę wody, po przyzwyczajeniu organizmu dawkę można zwiększyć do 2 łyżek, nie więcej. Porcjowanie należy uzależnić od reakcji ciała, aby sobie nie zaszkodzić. Kwas octowy zawarty w nierozcieńczonym occie jabłkowym może powodować podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej przełyku i żołądka. Jak długo można pić ocet jabłkowy? Przy małych ilościach można to robić miesiącami, bez szkód dla organizmu. Warto jednak ustalić sobie cykl i regularnie robić sobie przerwy dla regeneracji.
Picie octu jabłkowego – skutki uboczne
Picie octu jabłkowego w zbyt dużych ilościach może okazać się fatalne dla zdrowia. Ocet może uszkodzić szkliwo zębów, narażając je na osłabienie, nadwrażliwość oraz przebarwienia. Nieumiarkowanie w piciu octu prowadzi także do niesprawności żołądka i przełyku. Mogą pojawić się zgaga oraz owrzodzenia. Zaburzona zostaje również równowaga elektrolitowa organizmu. Naruszenie poziomów potasu skutkuje problemami z pracą serca oraz innych mięśni. Chociaż ocet ma wiele pozytywnych właściwości na ludzki organizm, nie należy popadać w przesadę. Zbyt duże ilości tego płynu mogą fatalnie wpłynąć na pracę wielu narządów.