Domowe sposoby na afty z wykorzystaniem ziół, jagód, korzeni i liści roślin to skuteczny sposób na uporanie się z tym problemem w jamie ustnej. Afty to jedna z chorób błony śluzowej jamy ustnej, na której pojawiają się pęcherzyki najczęściej na czubku i krawędzi języka, rzadziej na dziąsłach, pod językiem, a nawet w krtani. Są to bolesne owrzodzenia o barwie biało-szarej lub ropnej żółtej z jasnoczerwoną obwódką, pęcherzyki pękają i pozostawiają po sobie charakterystyczne bolesne odczucia. Samodzielne leczenie takich zmian jest możliwe i można wykorzystać poniższe przepisy.
Domowy sposób na afty, który jest zawsze pod ręką
Od czasu do czasu spożywać łyżeczkę oleju roślinnego: słonecznikowego, kukurydzianego, oliwy z oliwek, itp. Oleje roślinne zawierają dużo witaminy E, która podobnie jak inne witaminy przeciwutleniające ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Ponadto oleje roślinne mogą służyć do smarowania jamy ustnej, pokrywają one błonę śluzową najcieńszym filmem i tym samym chronią tę błonę śluzową przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Należy zażywać olej roślinny dwa do trzech razy dziennie przez około tydzień.
Naturalne, ziołowe domowe sposoby na afty
Przepis 1 – nagietek lekarski (kwiaty). Tradycyjna medycyna zaleca ten ziołowy środek do płukania jamy ustnej i spożywania. Jak przygotować: do 2 łyżek suszonych kwiatów nagietka dodać 2 szklanki przegotowanej gorącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 15 minut, a następnie odcedzić. Płukanie jamy ustnej przeprowadza się trzy razy dziennie. To sprawdzony domowy sposób na afty.
Przepis 2 – 1 łyżeczkę kwiatów czarnego bzu zalać szklanką wrzącej wody. Zamiast kwiatów można też dodać łyżkę suszonego czarnego bzu. Płukać usta tą kompozycją raz dziennie.
Przepis 3 – dwie łyżki ziela dziurawca zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez pół godziny, płukać jamę ustną dwa razy dziennie.
Przepis 4 – 15 g suszonych liści wierzby, zalać szklanką wody, gotować 15 minut, odstawić na 1 godzinę, następnie przefiltrować i płukać jamę ustną.
Przepis 5 – zalać15-20 g kwiatostanów rumianku szklanką wrzącej wody, zaparzać do wystygnięcia. Dodać 4 g kwasu borowego do naparu. Powstanie płukanka.
Przepis 6 – 20 g kłącza pięciornika zalać szklaną wrzącej wody. Po zaparzeniu stosować do płukania przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, bólach gardła, szkorbucie. Sprawdza się jako skuteczny domowy sposób na afty.
Przepis 7 – z liście dzikiej róży można zrobić syrop z miodem, który należy stosować przy zapaleniach i owrzodzeniach jamy ustnej, w tym przy aftach.
Przepis 8 – w medycynie ludowej świeżo przygotowany sok z kapusty zmieszany na pół z przegotowaną wodą jest z powodzeniem stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej takich jak afty.
Przepis 9 – można przygotować taki wywar: świeży korzeń żywokostu należy zmielić. Następnie dodać dodać miód, dokładnie połowę objętości korzenia, wszystko dokładnie wymieszać. Należy przyjmować jedną łyżeczkę trzy razy dziennie, popijając wszystko ciepłą wodą.
Co jeszcze można zrobić, aby wyleczyć afty?
Afty to niezwykle bolesne, pęcherzowe wrzody błony śluzowej jamy ustnej, które utrudniają mówienie, żucie i połykanie. Do powstania tych pęcherzy na błonie śluzowej jamy ustnej i języka wystarczy niewielki stres, osłabiona odporność, a nawet krótkotrwałe wahania hormonalne. Aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie się aft, stosowane są naturalne preparaty o działaniu dezynfekującym i miejscowo znieczulającym:
- Płyn do płukania ust z arniką, ślazem, szałwią lub rumiankiem
- Ekstrakt z korzenia rabarbaru
- Olejek z drzewa herbacianego
- Jagody nie są pozbawione właściwości przeciwzapalnych ze względu na zawartość garbników.