Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Ciepłe kąpiele w ciąży – do którego tygodnia można je brać?

Ciepłe kąpiele w ciąży są doskonałym sposobem na rozluźnienie mięśni, relaks oraz rozgrzanie się w chłodny dzień. Kąpiel w wannie w ciąży nie jest zabroniona, chyba że ciąża jest zagrożona i lekarz zalecił unikanie ciepłych kąpieli, trwających przez określony czas. O ile gorąca kąpiel w ciąży nie jest wskazana, niezależnie od jej tygodnia, o tyle ciepła kąpiel w ciąży jest właściwa niezależnie od tygodnia rozwoju płodu.

Gorące kąpiele w ciąży – jak mogą wpłynąć na Twój stan?

Gorąca woda w ciąży nie jest sprzymierzeńcem, gdyż przede wszystkim powoduje dyskomfort i może wpływać na skurcz mięśni. Jeśli zatem zastanawiasz się, co może szkodzić w ciąży, gorąca woda z pewnością powinna znaleźć się na liście. Zbyt ciepła woda w kąpieli może spowodować skurcze macicy, krwawienie, odklejenie się łożyska, a nawet wywołać poród. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo kąpiel w wannie nie jest przeciwskazaniem pod pewnymi warunkami, jeżeli jednak cierpisz na nawracające infekcje intymne, unikaj kąpieli w wannie, mogących wypłukiwać z dróg rodnych pozytywne bakterie. Jeśli spóźnia się miesiączka, warto zrezygnować z kąpieli w zbyt gorącej wodzie.

Czy w ciąży można brać kąpiel w wannie?

Kąpiel w wannie w ciąży jest jak najbardziej możliwa, jednak podczas relaksującego przebywania w wannie warto zwrócić uwagę na czas. Ciepłe kąpiele w ciąży nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Możesz kąpać się i oddawać drobnym przyjemnościom we dwoje w jacuzzi, jednak niezbyt długo. Dłuższa kąpiel w ciepłej wodzie rozleniwi Cię. Unikaj częstego używania soli do kąpieli, która wpływa na skórę wysuszająco, stosując w zamian olejek lawendowy lub rumiankowy. Relaksujący aromat działa doskonale. Unikaj olejku jałowcowego, majerankowego, tymiankowego i z kopru włoskiego. Po kąpieli pamiętaj o nawilżeniu skóry oraz ochronie przed rozstępami.

Jaka temperatura wody w kąpieli dla kobiet w ciąży?

Bardzo ważna jest temperatura. Podczas ciąży woda w Twojej wannie nie powinna być zbyt gorąca niezależnie od tygodnia ciąży. Gorący prysznic w ciąży oraz gorąca kąpiel w wannie nie są wskazane. Temperatura wody w wannie powinna wahać się pomiędzy 36,5, a 38 °C. Nie powinna być zbyt niska, aby wyeliminować ryzyko przeziębienia, ani zbyt wysoka, by zminimalizować wpływ gorącej wody na skurcze mięśni. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, badania prenatalne przebiegły dobrze możesz korzystać z kąpieli do ostatnich tygodni ciąży. Temperaturę wody w wannie możesz sprawdzić z pomocą termometru, który będziesz musiała nabyć na potrzeby kąpieli noworodka lub zanurzając łokieć w wodzie. W ten sposób sprawdzisz, czy woda jest odpowiednia.

Kąpiel w wannie w ciąży – na co warto uważać?

Sama temperatura wody w kąpieli nie jest zagrożeniem dla kobiety w ciąży, jeżeli mieści się w granicach normy. Wtedy nie trzeba rezygnować z relaksu w wannie aż do porodu. Współczesna kobieta jest świadoma zagrożeń Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, jak insulinoodporność lub nie możesz zajść w ciążę warto porozmawiać z lekarzem. Dla bezpieczeństwa kobiety w prawidłowym przebiegu ciąży na czas kąpieli warto zaopatrzyć się w akcesoria, zwiększające bezpieczeństwo. Przyda Ci się mata antypoślizgowa, którą rozłożyć należy na dnie wanny. Sprawdzi się również uchwyt, który pozwoli Ci zachować równowagę. Używaj uchwytu, zamontowanego solidnie, unikając rozwiązań w stylu relingów prysznicowych. Uważaj, by nie stracić równowagi szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy Twój brzuch przybiera spory rozmiar i tym samym zmienia się środek ciężkości Twojego ciała. Wtedy łatwo stracić równowagę i poślizgnąć się. Uważaj na drażniące zapachy kosmetyków, nawet tych, które stosowałaś przed ciążą. Zapach może okazać się zbyt silny i wywołujący mdłości, co w czasie kąpieli może być niebezpieczne i niekomfortowe. Unikaj przeciągu podczas kąpieli, dzięki czemu unikniesz przeziębienia się. Przed wyjściem z wanny sprawdź, czy podłoga jest sucha lub rozłóż przed wanną ręcznik. Doskonale sprawdzi się również antypoślizgowy, miękki dywanik łazienkowy.