Więź z dzieckiem powinna być mocna i każdy rodzic o tym powinien pamiętać. Wbrew pozorom wielu rodziców na początku swojej drogi rodzicielskiej ma duży problem z nawiązaniem takowej więzi i wbrew obiegowym mitom taka sytuacja jest w pełni normalna. Normalne jest też to, że po urodzeniu dziecka kobieta ma prawo poczuć smutek, a nie radość. Na szczęście są skuteczne sposoby, dzięki którym poczujecie mocną więź. Czas je poznać.
Kangurowanie to podstawa
Dziecko należy kangurować i to nie tylko po narodzinach, lecz przez kilka miesięcy po narodzinach. Zacznijmy jednak od początku, a więc kangurować musi nie tylko matka, ale też ojciec. Dochodzi wtedy do tego, że kolonizuje się flora bakteryjna rodziców i zazwyczaj są to dobre bakterie, które zapobiegają rozwojowi bakterii patogennych. Kangurowanie należy wykonać do 2 godzin po porodzie, bo wtedy efekt jest najlepszy. Ale na tym zalety się nie kończą. Dziecko wycisza się, ale też uspokaja. Kangurowanie łagodzi stres i to nie tylko u dzieci, ale i u rodziców. Pozwala też na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Zatem jak widzicie zalet jest naprawdę dużo. Jednocześnie pamiętajcie, by kangurować dziecko przynajmniej raz w tygodniu. Obecnie mówi się, że warto to robić do 9 miesiąca życia maluszka. Ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji dziecka. Noworodek powinien być w samej pieluszce. Trzeba go ułożyć w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Przy czym główka dziecka powinna być na takiej wysokości, by uszko znalazło się nad sercem rodzica.
Otulacze dla niemowlaka – warto na nie stawiać
Oczywiście nie tylko kangurowanie pozwala nawiązać lepszą więź z dzieckiem. Warto też postawić na otulacze dla niemowlaka. Są one niezbędne dla każdego dziecka. Doskonale sprawdzą się dla dzieci nadwrażliwych, które mają duży problem z zasypianiem bądź też śpią krótko i płytko. Otulacz nie tylko dobrze go uspokaja, ale też ułatwia zasypianie. Do tego daje poczucie bezpieczeństwa. Polecamy Wam model muślinowy, który jest niezwykle delikatny dla skóry maluszka. Gdy już dziecko otulicie, powinniście wziąć je w ramiona. Będzie czuło Waszą obecność, ale i bicie serca. Wy także wreszcie nieco się wyluzujecie i w rezultacie Wasza więź będzie jeszcze silniejsza. Otulacz dla niemowlaka należy stosować tylko i wyłącznie przez określony czas. Wynika to z faktu, że po kilku miesiącach nie będzie już relaksować maluszka. Najlepiej zrezygnować z niego, gdy dziecko kończy trzeci miesiąc życia i zdecydowanie więcej się rusza. Musicie jeszcze wiedzieć, że warto stosować go zawsze wtedy, gdy maluszek jest śpiący, ale jednak nie umie zasnąć, bądź też bardzo mało spał i przez to jest nieco marudny.
Dużo noszenia i jeszcze więcej przytulania
Czasami można usłyszeć kuriozalne rady, że dziecka nie należy zbyt dużo nosić czy przytulać, bo wtedy będzie cały czas tego chciało. Tezy, że dziecko trzeba uczyć samodzielności od początku są całkowicie błędne. Należy od samego początku maluszka dużo nosić czy przytulać. Nie warto „huśtać”, ale przytulanie to już coś zupełnie innego. W ten prosty sposób nawiązujecie z dzieckiem więź i sprawiacie, że uspokaja się. Mówi się też, że nie należy spać z maluszkiem. Owszem w łóżku może być to niebezpieczne, ale w dostawce jest to jak najbardziej wskazane. Zawsze możecie wziąć je w ramiona, gdy płacze, a potem jeszcze poprzytulać. Troskliwa opieka i to taka na maksa troskliwa powinna trwać przez minimum 3 miesiące. Zresztą po tym czasie maluszek zacznie się bardziej interesować tym, co go otacza i zwyczajnie nie będzie już chciał spędzać tyle czasu w ramionach.
Głaskanie po brzuszku i włosach oraz mówienie łagodnym tonem
Dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać z rodzicami. Nikt nie zastąpi troskliwych opiekunów, których maluszek tak potrzebuje. Nie chodzi tylko o zapewnienie podstawowych potrzeb, bo to może zrobić każdy. Ważna jest miłość, którą darzycie dziecko. Do dziecka od samego początku należy mówić łagodnym tonem i nie można w jego obecności podnosić głosu. Do tego zalecamy głaskanie po brzuszku, które swoją drogą pobudza do pracy jelita. Także po włoskach warto, a nawet trzeba głaskać, bo to pozwala na nawiązanie lepszej więzi.