Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Właściwości oleju lnianego

Czy olej lniany posiada właściwości, których nie mają innego rodzaju oleje? Czy wartości odżywcze, które w sobie zawiera, są cenne i potrzebne ludzkiemu organizmowi? Czy olej lniany jest zdrowy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Wartości odżywcze oleju lnianego

Olej lniany od bardzo dawna znany jest jako produkt spożywczy o wysokich walorach smakowych, ale również zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo oraz hipolipemicznie (zmniejsza ilość lipidów w surowicy krwi). Poza tym olej lniany bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, lignany, tokoferole czy fitosterole, a więc substancje, które w znacznym stopniu wpływają na poprawę ogólnej kondycji fizycznej ludzkiego organizmu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Olej lniany zawiera w swoim składzie dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dlaczego są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Z tego względu, że pełnią funkcję budulca wszystkich błon komórkowych w ciele człowieka. Muszą być dostarczane wraz z dietą, ponieważ człowiek sam ich nie wytwarza. NNKT mają działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe czy przeciwzakrzepowe i zapobiegają rozwojowi cukrzycy typu 2. Mniej NNKT w diecie, większe ryzyko problemów z trawieniem, a nawet możliwość powstawania wrzodów! Warto jest więc spożywać odpowiednią ilość NNKT, by pozostawać w pełni sił. Olej lniany nam to umożliwia w sposób kompleksowy.

Sterole roślinne (fitosterole)

Związki organiczne, którymi są fitosterole, występują w błonach komórkowych niemal wszystkich roślin. W oleju lnianym również je znajdziemy. Ich rola polega na wzmacnianiu błon komórkowych, a to z kolei ułatwia krążenie krwi. W praktyce spożywanie fitosteroli obniża poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Czy więc olej lniany to dobry sposób na dbanie o swój układ krwionośny? Oczywiście! Spożywając olej lniany, obniżamy ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia, a także, na przykład, na powstanie nowotworu żołądka.

Takoferole

Takoferole, które znajdziemy w oleju lnianym, to substancje składowe witaminy E, czyli witaminy określanej często witaminą młodości. Ma ona bowiem właściwości przeciwutleniające i zapobiega degeneracji tkanek przez niszczenie wolnych rodników. Rozwój nowotworów również jest blokowany, jeśli tylko dostarczamy swojemu ciału odpowiednią ilość witaminy E. W dodatku witamina E sprawia, że problemy z bezpłodnością zostają zniwelowane, a nasze mięśnie czy oczy są nieustannie w idealnej kondycji.

Lignany

Lignany, inaczej fitoestrogeny, to substancje o szerokim zakresie działania. Występują naturalnie w oleju lnianym i zapobiegają rozwojowi nowotworów piersi u kobiet. Wysoki poziom estrogenu w organizmie kobiety to większe ryzyko zachorowania na nowotwór. Lignany imitują ludzkie estrogeny, dzięki czemu łączą się z receptorami estrogenowymi w ciele i obniżają poziom estrogenu. Działają również w taki sposób, aby chronić żołądek przed wrzodami i problemami trawiennymi.

Podsumowanie

Olej lniany jest zdrowy i smaczny. Warto korzystać z dobrodziejstwa, którym niewątpliwie jest, ponieważ dbałości o zdrowie nie można odkładać na później. Tak bogaty w substancje odżywcze olej lniany powinien być podstawą, a przynajmniej częstym gościem diety każdego z nas!