Gaworzenie to emitowanie poprzez dziecko dwusylabowych dźwięków, jakie szczególnie pojawia się w okolicy 3 oraz 4 miesiąca życia niemowlaka. Brak gaworzenia u dziecka 6-miesięcznego dziecka jest dowodem, iż dzieje się coś dziwnego. Gdy dziecko gaworzy, prezentuje własne emocje oraz podejmuje większy kontakt z rodzicem. Gaworzenie daje obu stronom mnóstwo przyjemności oraz jest przyczyną do rozwijania się umiejętności mowy u dzieci.
Mowa niemowlaka
Na starcie należałoby zadać pytanie: kiedy dziecko rozpoczyna mówić? Jak pokazują eksperci, dziecko komunikuje się ze światem już od pierwszych chwil życia, jednak jest to mowa ciała, inaczej ruchy, mimika, płacz lub krzyk. Z czasem, pomiędzy 3. natomiast 6. miesiącem życia, dziecko rozpoczyna wydawać specyficzne szelesty, jakie charakteryzuje się jako głużenie. Są to automatycznie wymawiane głoski oraz głoski gardłowe.
Co to jest gaworzenie?
Ma – ma. Ba – ba. Nie, twoje dziecko jeszcze nie mówi. Na razie zaczęło gaworzyć. Uważane jest ono za przedwczesny okres rozwoju mowy. Gaworząc dziecko łączy głoski ze spółgłoskami. W tenże sposób tworzy własne podstawowe sylaby. Bowiem są one niejednokrotnie powielane w jednym ciągu, wynikną dźwięki, w jakich osoby dorosłe poznają dane wyrażenia. Na przykład ma – ma. Zwykle powoduje to wielką przyjemność oraz dumę w rodzinie. Wiedzieć natomiast należy, iż dla maleństwa gaworzenie to nic innego, jak jedynie zabawa głosem oraz trening ćwiczący narząd wymowy do pracy, jakie będzie pełnić w przyszłości.
Kiedy dziecko rozpoczyna gaworzyć? Od płaczu do gruchania
Dla malucha jedyną metodą porozumiewania się z towarzystwem jest płacz. To on komunikuje potrzeby niemowlęcia oraz służy do nawoływania rodziców. Oraz chociaż zupełnie nie zniknie poprzez pierwsze lata życia dziecka, to jeszcze przeważniej będzie ustępował miejsca automatycznie oraz specjalnie wypowiadanym tonom. Jak przebiera rozwój mowy? Początkowo jest gruchanie, odmiennie nazywane głużeniem, którym dzieci mogą się pochwalić już w 2. miesiącu życia. To trening aparatów mowy – dziecko automatycznie oznacza dźwięki przypominające „k”, „g”, „h”, zazwyczaj po posiłku.
Jak rozpoznać gaworzenie od głużenia?
Gaworząc, dziecko świadomie oznacza odmienne samogłoski oraz powoli próbuje powtarzać to, co do niego mówisz. Entuzjastycznie ćwiczy ułożenie warg dobre dla konkretnych głosów. Jak poznać gaworzenie? Niezwykle szybko. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba czy ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tąż samą sylabę czy łączyć ze sobą odmienne).
Rozwój mowy dziecka
Wypowiedzenie pierwszego słowa poprzez niemowlaka jest czasem, na jaki czeka cała rodzina. Wszyscy zastanawiają się, jaki to może być wyraz. Zwykle są to określenia „mama”, „tata”, „baba”, „dada”, jakie mogą się już pojawić blisko piątego miesiąca życia. Istotnym okresem w rozwoju wymowy niemowlaka jest czas, jeśli dziecko rozpoczyna siadać. Wówczas może oglądać przyrządy artykulacyjne osób z najbliższego otoczenia.
Istotne jest, aby podczas tradycyjnej pielęgnacji noworodka robić pewne zadania artykulacyjne.