Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Rozdwajanie paznokci – przyczyny i pielęgnacja

Jaka jest przyczyna rozdwajania paznokci i jak sobie z tym radzić? Czasami stan paznokci, podobnie jak lustro, odzwierciedla wewnętrzne problemy organizmu, ale w większości przypadków przyczyny ich łamliwości są dość prozaiczne i jesteśmy w stanie samodzielnie je wyeliminować. Słabe, łamliwe, łuszczące się paznokcie to problem, którego nie należy bagatelizować. Rozdwajanie paznokci na małe łuski prowadzi do zwiększonej kruchości, szorstkiej powierzchni i przebarwień. Najczęściej paznokcie złuszczają się podłużnie lub w przekroju. Powody mogą być różne: od niewłaściwej pielęgnacji dłoni po problemy zdrowotne.

Przyczyny rozdwajania paznokci

Paznokcie zostały nam dane przez naturę, aby chronić koniuszki palców przed mechanicznymi naprężeniami. Płytka zdrowego paznokcia jest mocna i trwała, nasycona keratyną, czyli tym samym białkiem, które tworzy ludzką skórę i włosy. Białko budulcowe jest wytwarzane przez specjalne komórki (onychoblasty) znajdujące się w macierzy i łożysku paznokcia. Paznokcie składają się z kilku warstw, gdy stają się cienkie i łamliwe, warstwy oddzielają się od siebie i widoczny jest nieestetyczny wygląd. W rzadkich przypadkach rozwarstwienie może być oznaką poważniejszego schorzenia, ale najczęściej występuje z prostszych powodów.

Rozdwajanie paznokci pojawia się z powodu:

  • Braku żelaza. Najczęstszą przyczyną rozdwajania paznokci jest niedobór żelaza. Jeśli w diecie brakuje zielonych warzyw i mięsa, czas kupić produkty bogate w ten minerał, takie jak szpinak, chuda wołowina, kurczak i fasola.
  • Nieodpowiednie wykorzystywanie paznokci. Odrywając naklejki z butelki czy pozostałości lakieru do paznokci można spowodować uszkodzenie płytki paznokci.
  • Sztuczne paznokcie i lakiery żelowe osłabiają płytkę paznokcia i mogą powodować rozwarstwienie, zwłaszcza, jeśli zostaną przypadkowo lub samoczynnie usunięte. Paznokcie również potrzebują odpoczynku, podczas rozdwajania paznokci trzeba zrezygnować z manicure i użyć specjalnej powłoki i oleju, aby wzmocnić płytkę paznokcia. Taka przerwa musi trwać, co najmniej trzy miesiące.
  • Brak rękawiczek podczas wykonywania prac domowych.Trzeba zminimalizować czas kontaktu rąk z wodą i chemią gospodarczą. Używać rękawiczek podczas mycia naczyń i wykonywania innych czynności, które wymagają ciągłego moczenia rąk.

Jak wzmocnić rozdwojone paznokcie?

Skuteczność zewnętrznej pielęgnacji paznokci nie zostanie zmaksymalizowana bez wewnętrznego wsparcia organizmu. Aby odbudować i utrzymać zdrowie płytki paznokcia, konieczne jest uzupełnienie zapasów witamin (A, E, B5, PP, C i D) oraz pierwiastków śladowych (selen, cynk, jod, magnez, wapń, wielonienasycone kwasy tłuszczowe). W diecie trzeba uwzględnić czerwoną rybę, orzechy, pestki dyni, rośliny strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i oleje roślinne (siemię lniane, dynie, oliwki, migdały, awokado). I oczywiście pić dużo czystej wody.

Zabiegi w salonie kosmetycznym w celu odbudowy rozdwojonych paznokci

Kosmetyczki zajmujące się dłońmi, oferują wiele procedur kosmetycznych zmierzających do regeneracji paznokci, po których stają się one błyszczące i zadbane.

  • Terapia parafinowa jest procedurą, której celem jest usprawnienie ukrwienia tkanek. Zabieg polega na nakładaniu na rozdwojone paznokcie stopionego wosku i pozostawienie go na 20 minut.
  • Manicure japoński.To procedura kosmetyczna polegająca na zastosowaniu naturalnych środków, pocieraniu i już po pierwszym zabiegu przywraca zdrowy wygląd i brak kolejnego rozdwajania się paznokci.
  • Manicure SPA. Wykorzystanie zabiegów takich jak: aromaterapia, maseczki odżywcze i ujędrniające, kąpiele lecznicze, masaż dłoni, przynosi oczekiwany efekt.

Metody niwelowania efektu rozdwajania paznokci

Kremy do rąk stosowane każdego dnia powodują zmiękczenie oraz nawilżenie płytki paznokci. Kosmetyki do pielęgnacji dłoni i paznokci powinny być wykonane z naturalnych składników. Można również wykorzystać do masażu rąk aromatycznych olejków połączonych na przykład z solą morską. Dobrym sposobem jest moczenie rąk przez 10 minut w powstałej miksturze a następnie wytarcie ręcznikiem papierowym. Rezultatem takiego działania będzie skuteczne nawilżenie i wzmocnienie paznokci. Korzystnie działające na płytkę paznokci olejki to: olejek z migdałów, awokado, kiełków pszenicy, ylang-ylang. Zastosowanie naturalnych substancji powoduje, uszczelnienie paznokci bez ich rozwarstwiania.

W lakierach leczniczych znajdują się nie tylko olejki, ale również minerały, które zatrzymują nasilanie się efektu rozwarstwiania i przywracają zdrową płytkę paznokcia. Dostępne jest również lecznicze błoto dobroczynnie wpływające na stan paznokci. W jego stan wchodzi: torf, muł, które bogate są w składniki mineralne i odżywcze. Wystarczy nałożyć maskę błotną na 15 minut i zmyć wodą.

Tradycyjne metody regeneracji rozdwojonych paznokci

Naturalne maski są skuteczne w wielu problemach skórnych oraz w odbudowie rozdwojonych paznokci. Do ich przygotowania można wykorzystać owoce i warzywa takie jak: kapusta, banany, marchew, ziemniaki oraz śmietanę. Warzywa należy rozdrobnić blenderem a następnie nałożyć na paznokcie oraz dłonie i pozostawić na 20 minut, po czym umyć wodą i posmarować kremem o właściwościach nawilżających.  Codziennie wykonywania masażu dłoni oliwą z oliwek, spowoduje skuteczne nawilżenie paznokci oraz poprawę ich stanu. Kolejnym produktem wykorzystywanym w domu jest żelatyna spożywcza, którą można wykorzystać do złagodzenia rozwarstwienia paznokci oraz ich zdrowego wzrostu.