Czy każda rocznica ślubu jest tak samo istotna? Oraz skąd wzięły się ich interesujące nazwy. Chociaż to panie przeważnie pamiętają o rocznicach ślubu, to natomiast data ta wbrew pozorom jest jednakowo istotna dla panów. Pierwsza rocznica ślubu, gdy wspomnienia z wesela są jeszcze niezwykle aktywne, wielokrotnie świętowana jest w sposób głośny oraz uroczysty. Natomiast co z 10. rocznicą, 15. czy 25.? Zobacz, jaka rocznica ślubu jest wedle małżonków najistotniejsza oraz czemu nazwy rocznic ślubu są momentami tak trudne.
Rocznica ślubu – co to jest?
Rocznica ślubu to jedna spośród istotniejszych chwili oraz powód do wzajemnego ucztowania. Każda rocznica określana jest godami, natomiast we współzależności od stażu małżeństwa nazywana jest także określoną nazwą połączoną z trwałością produktu. Im dłuższa, tymże nazwa jest niezwykle szlachetna. Czemu im większy staż małżeństwa to nazwa jest lepsza? Wedle ekspertów, ma to znaczyć miłość oraz uczucie, jakie z biegiem lat staje się jeszcze większe.
Rocznica ślubu
Nie potrzeba wyjątkowych upominków ani słów. Starczy mały gest pamięci: róża, uroczysty obiad czy kolacja. Owego dnia należałoby ładniej się ubrać, nakryć dobrze do stolika – by jakimś elementem zaznaczyć świąteczny klimat. Też dzieci oraz dziadkowie powinni pamiętać o rodzinnym jubileuszu: mały prezent czy po prostu telefon z życzeniami są jak najbardziej pożądane. Dla osób wierzących jest szansa odtworzenia ślubów małżeńskich w kościele. Reguły savoir vivre oczywiście tego nie żądają, jednak należałoby donośnie obejść chociaż srebrne czy złote wesele. Z racji tych złotych dzieci mogą zaaranżować bal rodzicom, np. z taką samą muzyką, jaka towarzyszyła im podczas wesela czy robiąc dla mamy jednakową wiązankę – jak owa widoczna na jej ślubnym zdjęciu.
Nie ma ogólnej recepty opisującej co zrobić, aby małżeństwo było zgodne, szczęśliwe oraz trwałe. Związki interpersonalne potrzebują mnóstwo pracy oraz wspólnego poznania. Dawajmy z siebie tyle, ile sami potrzebujemy. Starajmy się zawsze pamiętać o rocznicach ślubu oraz obchodzić je – w miarę możliwości – by nie był to następny normalny dzień. Nazwy rocznic ślubu (godów) jak widzimy, mniej więcej oznaczają wytrzymałość określonego produktu, jaki został wykorzystany w nazwie.
Najważniejsze rocznice ślubu
Pierwszą ważną uroczystością, znaczącą oraz istotną dla małżonków, jest obchodzenie dziesiątej rocznicy ślubu. Są to tzw. cynowe gody. Inną taką istotną uroczystością są srebrne gody, inaczej dwadzieścia pięć lat w małżeństwie, i złote gody, inaczej pięćdziesiąta rocznica. Przy okazji tejże ostatniej pary zazwyczaj decydują się na odświeżenie przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego czy w kościele. Tak właściwie nieistotnym jest, która rocznica jest istotniejsza, ponieważ to jest rzecz osobista każdej pary. Każda spośród nich jest natomiast doskonałą sposobnością do uczczenia następnego roku razem.
Rocznice ślubu – nazwy
Rocznica ślubu to dobra sposobność do świętowania własnej miłości. Poniektórzy twierdzą, iż małżeństwo jest niczym wino – im starsze, tymże lepsze. Można pokusić się o określenie, iż następne lata bycia całkowicie wzmacniają związek oraz sprawiają, iż staje się on jeszcze dojrzalszy. Analogicznej koncepcji zdają się odpowiadać nazwy konkretnych rocznic. Wiążą się one z różnorodnego typu produktami, minerałami, surowcami oraz kruszcami. Pierwsze rocznice to materiały, jakie są delikatne oraz słabe, takie jak papier lub bawełna.
Im większy staż małżeństwa, tymże nazwy (produkty) stają się jeszcze bardziej odporne czy wartościowe – rozpoczynając od 14. rocznicy, jakiej wyróżnikiem jest kość słoniowa. Wyjątkowym jubileuszem są obchody 50 lat łącznego pożycia – zwane złotymi godami. Z kolei 75 lat po ślubie żona oraz mąż celebrują brylantową rocznicę – oszlifowany diament, rzadki, najtwardszy oraz jeden spośród szczególnie dobrych minerałów na Ziemi. Ciężko odnaleźć odpowiedniejszy symbol długookresowej, trwałej oraz pięknej miłości.
Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?
Nazwy rocznic ślubu okazują wytrzymałość produktu, do jakiego się nawiązują. Zwyczaj tenże wykreowała Emily Post, amerykańska pisarka oraz ekspertka w zakresie kultury oraz dobrych manier. W 1922 roku utworzyła osiem nazw rocznic dla najważniejszych, „okrągłych” rocznic: 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 oraz 75. Kolejne pojawiły się na przestrzeni lat oraz zostały przyznane przez związek Jubilerów Amerykańskich w 1937 roku. Z danymi nazwami wiąże się także zwyczaj wręczania upominków dostosowanych do sytuacji.
Rocznicowe rytuały
Ciekawym pomysłem na przeżywanie rocznic ślubu jest wymyślenie swoich nawyków tego dnia. W latach, w jakich właściwie nie będzie czasu na organizację przyjęcia lub profesjonalnej randki, rytuał zostanie czymś trwałym. Nie musi to być nic nadzwyczajnego. Czasem starczy zrobienie sobie zdjęcia w identycznej pozie oraz stworzenie z nich małej kroniki. Może to być również specjalny posiłek – śniadanie na mieście, domowa kolacja przy świecach (chociażby to były kanapki) czy po prostu spacer z kawą na wynos lub lodami, jeżeli ślub był latem.