Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?

Z roku na rok kwas hialuronowy staje się coraz bardziej cenionym składnikiem kosmetycznym. Zaletą jest z pewnością to, że jest on bezpieczny i dobrze tolerowany. Szerokie zastosowanie sprawia, że obecnie z powodzeniem wykorzystujemy kwas hialuronowy w medycynie i kosmetologii! Co warto wiedzieć o tym składniku? Czym cechuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy? Warto zauważyć, że jest to związek z grupy glikozoamin (polisacharydów). W cząsteczce takiego kwasu znajduje się także cząsteczka kwasu D-glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Są one połączone ze sobą za pomocą wiązań glikozydowych.

Kwas hialuronowy to naturalny biopolimer, który odznacza się szerokim występowaniem. Nie każdy wie, że występuje ona naturalnie u ludzi, zwierząt i bakterii! W naszym organizmie znajduje się pod postacią hialuronianu sodu.

Ciekawostki o kwasie hialuronowym

Okazuje się, że kwas hialuronowy dla medycyny i kosmetologii pozyskuje się zazwyczaj z tkanek zwierzęcych. Przykładowo izolowany jest z grzebieni kogutów, skóry rekina i gałek ocznych kręgowców. Poza tym istnieje możliwość izolowania go ze szczepów bakterii. Eksperci wskazują, że takie rozwiązanie może być bardziej bezpieczne, gdyż nie ma mowy o zanieczyszczeniu kwasu innymi substancjami.

Jeśli chodzi o budowę kwasu hialuronowego, wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje:

 • LMW-HA, czyli małocząsteczkowy kwas hialuronowy
 • MMW-HA, czyli średniocząsteczkowy kwas hialuronowy
 • HMW-HA, czyli wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy

Nie zapominajmy o tym, że właściwości kwasu dotyczą masy cząsteczkowej i długości łańcucha. Im mniejsze cząsteczki, tym większa zdolność do wnikania w głębokie warstwy skórne. Przykładowo małocząsteczkowy kwas hialuronowy wykazuje zdolność do zapewniania doskonałego nawilżenia cery.

Jak działa kwas hialuronowy?

Podkreślić warto, że kas hialuronowy odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Funkcje w tej sytuacji są zależne od miejsca występowania. W naszym ciele znajduje się ok. 15 gram kwasu hialuronowego. W mniejszych ilościach występuje on w sercu, pępowinie, tkance chrzęstnej, nerkach, mózgu, czy też mazi stawowej i mięśniach.

Jakie właściwości warto tutaj docenić? Najważniejszymi funkcjami kwasu hialuronowego są z pewnością:

 • Odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości skóry
 • Prawidłowy skład i funkcjonowanie macierzy międzykomórkowej
 • Wpływ na koagulację
 • Utrzymanie homeostazy i udział w procesach namnażania oraz różnicowania komórek organizmu
 • Działanie bakteriostatyczne, łatwiejsze gojenie się ran
 • Odpowiednie działania strun głosowych
 • Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne
 • Prawidłowe nawilżenie oka
 • Zmniejszenie tarcia powierzchni stawowych
 • Stymulacja układu immunologicznego itp.

Jak widać, kwas hialuronowy jest niezwykle cennym składnikiem organizmu człowieka. Pamiętajmy o tym, aby rozsądnie dobierać kosmetyki z tym składnikiem, tak aby cieszyć się jędrną i zdrową cerą. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji, odznaczających się dobrą jakością i atrakcyjnymi cenami. Kosmetyki z kwasem hialuronowym kupimy w aptekach i drogeriach.

Artykuł sponsorowany.