Kiedy dziecko rozpoczyna mówić? Kiedy powie „mama” oraz „tata”? To pytania, jakie zadaje sobie wielu rodziców. Nic nadzwyczajnego. Pierwszy uśmiech dziecka, pierwszy krok oraz pierwsze słowo dają radości oraz uniesień. Kiedy dziecko rozpoczyna mówić? Odpowiedź jest prosta: wówczas, gdy będzie na to gotowe. Bowiem maluchy rozwijają się we własnym tempie, podstawowe słowa, jak również wszelkie pozostałe osiągnięcia, są sprawą osobistą. To dlatego każdy rodzic pierwsze „mama”, „tata” lub „da” usłyszy w odmiennym okresie. Zdecyduje o tymże dziecko. Nie mają sensu oczekiwania oraz naciski, natomiast też porównywanie rozwoju oraz umiejętności dziecka z pozostałymi małymi. Choć to, gdy dzieci rozpoczynają mówić jest sprawą osobistą, można się pokusić o podstawowe prawidłowości. Należałoby pamiętać, iż zależy to nie jedynie od tego, ile mały ma miesięcy, tylko również tego, jakiej jest płci.
Etapy rozwoju mowy
Na poziomie życia płodowego, od samego jego startu kształtuje się oraz rozwija umysł, natomiast potem narząd mowy, inaczej krtań, struny głosowe oraz język. W 5. miesiącu życia embrionalnego dziecko rozpoczyna słyszeć. Tuż po przyjściu na świat, podstawowym rodzajem komunikowania się maleństwa ze światem jest płacz, natomiast raczej krzyk. Jednak po niedługim okresie dziecko zdobywa nowe umiejętności. Sześciomiesięczny maluch zazwyczaj zaczyna już drugi krok, inaczej zaczyna gaworzyć. Gaworzenie jest już dojrzałym naśladownictwem, pochodzi z tego, iż dziecko w kiepski sposób próbuje udawać mowę własnych opiekunów. Na starcie wydaje dane sylaby np. ma, da, ba, ta, jakie potem są zwiększone do ciągów sylab „mamama”, „dadada”. Roczne dziecko już wie, iż każda rzecz czy czynność posiada swoją nazwę oraz zaczyna wypowiadać słowa niosące treść. 12-miesięczne dziecko na ogół mówi już wyrazy „mama”, „baba” bądź „tata”. Dwuletnie dziecko zna jeszcze więcej wyrazów.
Rozwój mowy u dziecka – czas prenatalny
Należy mieć świadomość tego, iż rozwój mowy u dziecka zaczyna się już w czasie życia embrionalnego. Tenże etap rozwoju mowy można określić okresem wstępnym. W owym okresie dochodzi u dziecka do rozwijania się aparatu mowy: zwiększają się usta, język, policzki i krtań. Dodatkowo, w owym okresie rozwija się ośrodek mowy w mózgu dziecka i wszelkich nerwów oraz połączeń nerwowych, dzięki którym w przyszłości, po narodzeniu, będzie ono mogło mówić. Chociaż maluch okresie życia płodowego nie jest w stanie wydawać z siebie żadnych głosów, to natomiast w brzuchu mamy zaczyna już słuchać dźwięki, natomiast słuch jest również jednym spośród elementów, jaki będzie odpowiedzialny za dobry rozwój mowy w przyszłości.
Od pierwszego słowa do podstawowych pytań
Rozkwit mowy oraz zdobywanie nowych słów przez dziecko to rzecz niezwykle osobista. Mechanizm tenże jest u dzieci niezwykle rozmaicie: u jednych szybciej, u drugich wolniej. Należałoby również wspomnieć, iż rodzice różnie rozumieją „mówienie dziecka” − dla poszczególnych połączenie dwóch zgłosek „da-da” będzie już słowem, natomiast dla pozostałych rodziców nie jest to jeszcze podstawa, aby przyjąć, iż ich dziecko zaczęło mówić.
Pierwsze słowa dziecka, gdy zaczyna mówić
“Mama”, “tata”, “papa” to pierwsze słowa dziecka, jakie zaczną okres wyrazu w jego życiu, będący od pierwszego do drugiego roku życia. Gdy dziecko mówi mama jest to dobry czas, jaki daje mnóstwo chwil poruszenia oraz zabawy. W owym okresie dziecko nauczy się rozumieć około 300 słów oraz pozna nowe spółgłoski. Te za trudne będzie zastępować lepszą dla siebie do powiedzenia wersją – dzieci w tymże wieku mają skłonność do skracania oraz ułatwiania wyrazów. W owym czasie dziecko porozumiewa się zwłaszcza za pomocą wypowiedzi jednowyrazowych.
Czy dziecko powinno już mówić?
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym osobistym tempie. W wieku dwóch lat poszczególne dzieci mówią bez przerwy oraz pełnymi zdaniami, drugie natomiast posługują się tylko kilkoma wymyślonymi poprzez siebie wyrazami i wyjątkowym słowem „nie”. Niejednokrotnie powoduje to strach u rodziców. Niepotrzebnie. Dziecko do 27. miesiąca powinno znać ok. 300 słów, przy czym „słowo” należy tutaj rozumieć jako każdą zbitkę samogłosek, jakiej dziecko nadało znaczenie. Słowem więc będzie „mama” lecz również i „ha” jeżeli tak zwie psa czy „bu” gdy stosuje go systematycznie w nawiązaniu do butów, kapci bądź sandałków. Takich wymyślonych wyrazów w słowniku małego może być chociażby ok. 200.
Jak pomóc dziecku zacząć mówić?
Jeżeli chcesz wspierać rozwój mowy u własnego dziecka należałoby pamiętać o kliku wytycznych. Przede wszystkim mów do dziecka już od dnia urodzin. Przekazuj niemowlakowi co robisz, wskazuj oraz oznaczaj czynności. Zadawaj pytania oraz oczekuj na reakcję – dziecko będzie próbowało ci odpowiedzieć, chociażby śmiechem. Istotne, aby na starcie mówić do niemowlaka prostymi, tylko pełnymi zdaniami oraz odpowiednio, bez zdrobnień oraz spieszczeń. Zniekształcanie wyrazów oraz seplenienie utrudni późniejsze kontakty dziecka z pozostałymi dziećmi oraz może przyczynić się do gorszych wyników w nauce. By pobudzać rozwój mowy opowiadaj dziecku bajki, czytaj wierszyki, śpiewaj piosenki.