Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Wokół ogrzewania podłogowego zasilanego elektrycznością panuje kilka mitów. Większość związana jest z kosztami eksploatacji, montażem oraz ceną całego systemu. Z przyjemnością przybliżymy temat w niniejszym wpisie, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości w tym zakresie. Na pewno będzie cenną wskazówką, która pomoże zdecydować się na zakup tak nowoczesnego rozwiązania w kwestii zapewnienia budynkom komfortu cieplnego.

Koszt inwestycji w elektryczne ogrzewanie podłogowe

Na cały system składa się kilka elementów. Pierwszym – i najważniejszym – są przewody grzewcze. To właśnie nimi będzie przepływać prąd. Cena jednego metra przewodu grzewczego waha się między kilkunastoma a kilkudziesięcioma złotymi. Oczywiście na jeden metr kwadratowy trzeba zużyć parę metrów materiału. Dlatego inwestycja może wynosić nawet 400 zł/m² w przypadku najtrwalszych, najsolidniejszych i najwydajniejszych systemów. Warto od razu podkreślić, że ogrzewanie elektryczne podłogowe od zaufanych producentów rzadko osiągają tak wysoką cenę. To zasługa częstych promocji, a także dobrych kontaktów z dostawcami. Atrakcyjne pod kątem wydajności oraz ceny są oferty nawet o połowę tańsze.

Do tego należy jeszcze dokupić termostat, który służy do regulacji temperatury. Najtańsze modele kosztują zaledwie 100 zł. Jednak bardziej zaawansowane urządzenia (o precyzyjniejszych funkcjach, np. ustalania temperatury z dokładnością do 0,5ºC) zbliżają się nawet do 500 zł.

W ramach kosztów inwestycyjnych trzeba doliczyć montaż systemu. Oczywiście można to zrobić samodzielnie, wówczas nie trzeba dopłacać. Jeśli jednak chce się mieć gwarancję dobrze wykonanej pracy, warto oddelegować montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego specjalistom. Cena usługi jest ściśle uzależniona od liczby metrów kwadratowych wymagających instalacji przewodów. W praktyce jest to niewielki procent całej wyceny zlecenia.

Koszt obsługi elektrycznego ogrzewania podłogowego

Wreszcie warto wspomnieć o eksploatacji systemu. To w zasadzie jeden z najistotniejszych czynników, które mogą przeważyć szalę w kwestii jego zakupu. Panuje przekonanie, że elektryczność to drogi, a więc nieopłacalny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jest w tym ziarno prawdy. Nie można jednak zapomnieć, że elektryczne ogrzewanie podłogowe to wyjątkowo wydajny system. Nie musi być włączony przez większość czasu (jak np. grzejniki na paliwa stałe), co już pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

To prowadzi bezpośrednio do kolejnych sposobów na oszczędność. Wystarczy wybrać u operatora energii tańszą taryfę. Użytkownicy elektrycznego ogrzewania podłogowego decydują się zazwyczaj na G12. Nazywana jest dwutaryfową ze względu na obniżenie kosztów eksploatacji o wyznaczonych porach. To najlepszy moment na docieplenie budynku. Równie popularnym sposobem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych. I chociaż wymagają kolejnej inwestycji, to w dalszej perspektywie czasu trudno o równie korzystne finansowo rozwiązanie.

W efekcie nie można się dziwić coraz większej popularności elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dzięki przystępnej cenie może stać się jednym z głównych systemów w Polsce.