Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Żylaki – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim sygnał, że Twoje krążenie nie funkcjonuje prawidłowo. Pajączki, ciężkość nóg, obrzęki czy nocne skurcze łydek to pierwsze zwiastuny rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Dlaczego powstają żylaki? Sprawdź, jak rozpoznać problemy z krążeniem i w jaki sposób złagodzić ich objawy.

Czym są żylaki? Przyczyny ich powstawania

Żylaki rozwijają się wskutek niewydolności krążenia żylnego, w wyniku której krew krążąca w żyłach nie jest skutecznie odprowadzana z kończyn dolnych. Ryzyko takiego zjawiska zwiększają różne czynniki, np.:

  • podeszły wiek,
  • niewydolność serca,
  • otyłość,
  • ciąża,
  • długotrwałe przebywanie w bezruchu na stojąco lub siedząco,
  • stosowanie niektórych leków, np. antykoncepcji hormonalnej,
  • predyspozycje genetyczne.

Kiedy mechanizmy transportu krwi w żyłach zawodzą, zaczyna zalegać ona w dolnych partiach nóg. To z kolei powoduje przewlekłe uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, któremu towarzyszy stan zapalny. Żyły poszerzają się i skręcają, tworząc widoczne na skórze żylaki o różnym stopniu nasilenia[1].

Jakie objawy towarzyszą żylakom?

Niewydolność żylna początkowo rozwija się niepozornie. Możesz odczuwać ciężkość nóg, a także nocne skurcze w łydkach. Pojawiają się również obrzęki w okolicach kostek – początkowo są odwracalne i ustępują po kilku minutach odpoczynku z nogami uniesionymi powyżej tułowia.

Z czasem objawy się nasilają – dochodzi ból, mrowienie i pieczenie łydek. Opuchlizna staje się coraz częstszym problemem, aż w końcu przekształca się w obrzęk stały. Na skórze możesz zaobserwować pierwsze żylaki – najpierw płytko położone pajączki, a z czasem grubsze, twardsze i wyczuwalne pod skórą. Czasem towarzyszy im także zapalenie żył powierzchniowych, które objawia się silnym bólem i miejscowym zaczerwienieniem.

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Podstawowa metoda leczenia żylaków obejmuje stosowanie odpowiednio dobranych pończoch uciskowych. Ich noszenie spowalnia rozwój niewydolności żylnej i zmniejsza towarzyszące jej dolegliwości. Ponadto zmienione chorobowo żyły można usunąć za pomocą zabiegów inwazyjnych, takich jak skleroterapia czy metody laserowe.

W aptekach znajdziesz także preparaty, które pomogą złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żylnej i samym żylakom. To środki stosowane doustnie, które mogą uszczelniać ściany naczyń krwionośnych, zwiększać ich elastyczność oraz łagodzić stan zapalny. Zawierają one składniki pochodzenia roślinnego, np.:

  • escynę,
  • diosminę,
  • hesperydynę,

Ponadto miejscowo możesz zastosować żel z heparyną na żylaki, który działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Podany na skórę z łatwością się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy, może więc szybko pomóc w dolegliwościach takich jak ciężkość nóg, obrzęki, bóle i zaczerwienienie skóry.

Heparyna hamuje procesy krzepnięcia krwi i wspomaga odpływ nadmiaru płynów z tkanek, dzięki czemu wspomaga redukcję obrzęków. Wpływa też na związki prozapalne uwalniane w tkankach, łagodząc w ten sposób dolegliwości wynikające z toczącego się wokół naczyń krwionośnych stanu zapalnego[2].

Żylaki to uciążliwa przypadłość, która znacznie pogarsza komfort życia, jednak profilaktyka znacznie zmniejsza ryzyko ich rozwoju. Dlatego zadbaj o zdrowie swoich nóg już teraz – zdrowa dieta i ruch to podstawa sprawnego krążenia, która może pomóc Ci uniknąć niewydolności żylnej.

,,To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.”

[1] Balcerkiewicz, M. (2015). Czynniki ryzyka i rozpoznanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Farmacja Współczesna, 8: 1-8.

[2] Ng, L., Monagle, K., Monagle, P., Newall, F., & Ignjatovic, V. (2015). Topical use of antithrombotics: review of literature. Thrombosis research, 135(4): 575-581.

Materiał sponsorowany.