Farby na ścianę przykuwają uwagę unikalną formułą, która zapewnia powłoce wyjątkowe właściwości. Nie tylko chronią przed pleśnią, grzybami i tłustymi plamami, lecz także podkreślą oryginalny charakter wnętrza. Zobacz, jak wybrać odpowiedni produkt!
- Olejne farby na ścianę tworzą trwałą powłokę, z drugiej strony dłużej schną.
- Farby wodne jest trwała i wydajna, ponadto dobrze kryje.
- Zanim zabierzesz się za malowanie, zagruntuj ściany.
Czym pomalować ściany?
Olejne farby na ścianę, zwane również rozpuszczalnikowymi, tworzą trwałą powłokę. Dodatkowo wyróżniają się przystępną ceną, dzięki czemu nie nadwyrężą Twojego budżetu. Produkty na bazie oleju schną dłużej niż preparaty wodne. Pamiętaj o tym, jeśli zależy Ci na czasie. Istnieją pewne różnice między farbą wykonaną na bazie oleju syntetycznego (alkidowy) i organicznego (olej lniany). Preparaty organiczne mają delikatniejszy odcień po wyschnięciu. Z kolei produkty alkidowe są droższe, ale zawierają więcej lotnych związków organicznych. Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, zadbaj o dobrą wentylację powietrza.
Farby na ścianę – właściwości
Farby na bazie wody, bardziej znane jako lateksowe, są droższe i mniej trwałe, ale mają trzy zalety. Proponowane farby do ścian szybko schną i można je łatwo wyczyścić, dodatkowo wydzielają słabszy zapach niż produkty olejne. Odpowiedniki na bazie oleju schną do 16 godzin, nawet w idealnych warunkach. Natomiast farbą lateksową możesz pokryć ścianę więcej niż raz w ciągu jednego dnia.
Farby wodne nie wymagają wstępnej obróbki. Ponadto przykuwają uwagę niskim poziomem LZO (lotnych związków organicznych). Tworzą elastyczną powłokę, odporną na pękanie, blaknięcie i żółknięcie. Możesz je stosować na prawie wszystkich powierzchniach. Z drugiej strony farba wodna nie jest tak trwała jak produkt na bazie oleju. Dodatkowo może odklejać się od ścian w przypadku zawilgocenia.
Farba podkładowa czy grunt?
Zanim zabierzesz się za malowanie ścian, najpierw je zagruntuj. W zależności od stanu i rodzaju podłoża zastosuj grunt lub farbę podkładową. Grunty najlepiej sprawdzą się w przypadku nowych powierzchni wykończonym wysoko chłonnym materiałem. Z kolei farbę podkładową możesz wykorzystać do drobnych zmian, na przykład przemalowywania. Zastanawiasz się, czym kierować się podczas zakupu? Pod farbę olejną wybierz podkład olejny, a pod lateksową produkt lateksowy. Dzięki temu masz pewność, że spełni swoje zadanie. Gruntowanie nie tylko poprawia przyczepność i zwiększa wydajność, lecz także zapewnia mniejszą chłonność i lepsze krycie starego koloru.
Zanim wybierzesz podkład, zwróć uwagę na kontrast między aktualnym kolorem ścian a nową farbą. Jeśli przechodzisz z głębokiego odcienia na jasny (albo odwrotnie), zdecyduj się na produkt o wysokim kryciu. Dzięki temu wyeliminujesz dodatkowe warstw farb na ścianę, by zamaskować stary kolor.