Wakacyjne miesiące są coraz bliżej, a to oznacza falę upałów. Chociaż wielu czeka z utęsknieniem na wylegiwanie się w cieple słońca, to nie dla wszystkich jest to bezpieczne. Jeśli masz problemy z krążeniem w nogach, gorące temperatury mogą pogorszyć kondycję Twoich nóg. Jak ciepło wpływa na zdrowie nóg? Jak dbać o nogi w gorące dni?
Wpływ wysokich temperatur na zdrowie nóg
Podczas upałów rozszerzają się naczynia krwionośne znajdujące się blisko skóry. Ma to pomóc w sprawniejszym ochładzaniu organizmu. Ciepło z rozszerzonych naczyń szybciej paruje. Rozszerzenie żył kończyn dolnych sprawia, że krew płynie w nich wolniej i ma do pokonania większy opór, żeby wrócić do serca.
Drobne naczynka krwionośne w reakcji na ciepło rozszczelniają się. Może wtedy przez nie „przeciekać” woda z naczyń krwionośnych. Płyn gromadzi się w tkance łącznej nóg i między kośćmi, doprowadzając do obrzęków i powodując uczucie ciężkości nóg.
Wolniej płynąca krew w sprzyjających ku temu warunkach tworzy zastoje, uciska na ścianę żył i z czasem może doprowadzić do ich żylakowatego poszerzania się. Zastój krwi jest też przyczyną powstawania bolesnych zakrzepów, które, jeśli z prądem krwi popłyną w kierunku serca, a potem naczyń płucnych, mogą doprowadzić do zatorowości płucnej będącej stanem zagrożenia życia.
Wysokie temperatury otoczenia doprowadzają do odwodnienia i zwiększenia lepkości krwi, co też sprzyja powstawaniu zakrzepów.
Jak chronić nogi przed upałem?
Najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby unikanie przebywania w gorącym otoczeniu. Nie jest to jednak możliwe – musiałbyś nie wychodzić z domu. Staraj się jednak znacznie ograniczać aktywność na dworze, gdy wskaźniki na termometrach podskakują do góry i przebywaj w chłodniejszych, klimatyzowanych pomieszczeniach.
Dobrze się nawadniaj, żeby nie dopuścić do zwiększenia lepkości krwi. Zalecane minimum to 2 litry wody dziennie, ale tę ilość powinieneś zwiększać w bardzo gorące dni i gdy wykonujesz jakąś aktywność fizyczną.
Unikaj długotrwałego siedzenia i stania. W ciągu dnia szukaj okazji do rozruszania nóg, po to, żeby zaktywizować pompę mięśniową łydek i pobudzić krążenie krwi. Ograniczysz w ten sposób grawitacyjny zastój krwi w żyłach.
Jeśli masz potwierdzone problemy z krążeniem żylnym, noś pończochy uciskowe. Wywierają one kontrolowany nacisk na tkanki i wspomagają powrót krwi żylnej z nóg do serca. Dostępne są również rajstopy uciskowe, a niektóre firmy produkujące wyroby medyczne proponują swoim klientom także legginsy, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Bądź uważny i szybko wyłapuj objawy niewydolności żylnej. Jeśli zauważasz u siebie obrzęki nóg, pajączki naczyniowe lub uczucie ciężkości nóg, koniecznie działaj! W warunkach domowych sięgnij po leki na opuchliznę nóg. Żele do stosowania miejscowego zawierające heparynę lub heparynoidy działają kojąco, bo zmniejszają obrzęk i stan zapalny, a ponadto mogą chronić przed powstawaniem zakrzepów. Inne cenne preparaty to żele i maści z arniką górską i wyciągiem z kasztanowca. Niepokojące objawy omów ze swoim lekarzem! [1], [2], [3], [4]
Wysokie temperatury latem mogą powodować rozszerzenie żył, obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Jeśli cierpisz z powodu chorób naczyń kończyn dolnych, ogranicz przebywanie w wysokich temperaturach do minimum.
To jest lek/wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia
[1] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.
[2] „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 19 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371
[3] P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.
[4] M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.
Artykuł promocyjny.