Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Witamina B – jakie są jej rodzaje?

Organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez witamin z grupy B. Biorą one udział niemal we wszystkich procesach, które zachodzą w komórkach. Szczególnie ważne są dla układu nerwowego, krążenia i immunologicznego. Zobacz, jakie są rodzaje witamin z grupy B.

Rodzaje witaminy B

Witamina B to nie tylko jedna substancja. Do tej grupy należy kilka związków chemicznych. Wszystkie z nich – bez wyjątku – są ważne dla organizmu człowieka. Zalicza się do nich:

  • witaminę B1,
  • witaminę B2,
  • witaminę B3,
  • witaminę B5,
  • witaminę B6,
  • witaminę B7,
  • witaminę B9,
  • witaminę B12.

Do witamin z grupy B zaliczana jest także amigdalina, czyli witamina B17. Jest to związek chemiczny należący do glikozydów. Wszystkie substancje należy dostarczać organizmowi wraz z dietą. Można wspomóc się także suplementami diety.

Witamina B1

To inaczej tiamina. Substancja ta umożliwia zachodzenie procesu oddychania komórkowego. Bierze także udział w syntezie neuroprzekaźników oraz przemianach węglowodanów i aminokwasów.

Witamina B2

To inaczej ryboflawina. Uczestniczy w transportowaniu tlenu do komórek ciała. Pozwala zachować wzrok i skórę w dobrej kondycji.

Witamina B3

Jest nazywana również niacyną. Jest ważna dla układu nerwowego i układu krążenia. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także uczestniczy w procesie spalania tłuszczów i węglowodanów.

Witamina B5

To kwas pantotenowy. Utrzymuje tkankę nerwową we właściwym stanie. Ponadto wspiera regenerację komórek skóry. Uczestniczy w produkcji przeciwciał, a tym samym wspomaga działanie układu immunologicznego.

Witamina B6

Witamina B6 to pirydoksyna. Bierze udział w krwiotworzeniu. Dzięki niej powstają czerwone i białe krwinki, a także przeciwciała. Jest to bardzo ważne dla odporności. Witamina B6 reguluje również gospodarkę hormonalną.

Witamina B7

Najczęściej można ją spotkać pod nazwą biotyna. Jest to najważniejszy składnik, który pozwala zachować zdrowie włosów, skóry i paznokci. Ponadto bierze ona udział w glukoneogenezie, czyli procesie tworzenia się glukozy, która jest źródłem energii dla organizmu.

Witamina B9

To inaczej kwas foliowy. Substancja ta jest ważna dla układu nerwowego już na poziomie rozwoju płodowego. Dzięki niej tkanka nerwowa jest odpowiednio ukształtowana. Ponadto uczestniczy ona w syntezie choliny i endorfin.

Witamina B12

Witamina B12 jest nazywana czerwoną witaminą. Jej nazwa pochodzi od głównej roli, która jest jej przypisywana. Substancja ta uczestniczy w procesie tworzenia krwi – głównie czerwonych krwinek (erytrocytów).