Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Przyczyny bólu kręgosłupa. Co musisz wiedzieć?

Ból kręgosłupa to drugi w kolejności najczęstszy powód wizyt u lekarza. Jego przyczyny mogą być różne – od błahego nadwyrężenia po poważne choroby. Na co może wskazywać ból kręgosłupa? Jakie są sposoby jego łagodzenia oraz co możesz zrobić, żeby zapobiec wystąpieniu tej dolegliwości?

Potencjalne przyczyny bólu kręgosłupa

Najczęściej ból kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców, wynika z nadwyrężenia i przykurczu mięśni, a także dyskopatii, czyli zwyrodnienia krążków międzykręgowych. Pojawia się też w następstwie urazów, zwłaszcza u osób starszych. Inne przyczyny bólu kręgosłupa to m.in.:

  • rwa kulszowa,
  • wady wrodzone,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • osteoporoza,
  • choroby nowotworowe kręgosłupa,
  • przewlekłe stany zapalne stawów, np. reumatoidalne czy zwyrodnieniowe.

Czasem ból krzyża jest wynikiem schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z kręgosłupem, np. kamicy nerkowej, włókniaków macicy czy cyst na jajnikach. Może go wywołać także cukrzyca, która przyspiesza proces degeneracji krążków międzykręgowych. Dolegliwości w tym obszarze towarzyszą też miesiączce[1].

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa?

Niezależnie od przyczyny, ból kręgosłupa potrafi mocno utrudnić wykonywanie codziennych czynności, dlatego w jego leczeniu wykorzystuje się preparaty z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) o działaniu łagodzącym uciążliwe dolegliwości.

Tabletka przeciwbólowa może zawierać np. deksketoprofen. Hamuje on aktywność enzymów odpowiadających za produkcję prostaglandyn, które wywołują w tkankach stan zapalny. Jednym z jego głównych objawów jest właśnie ból, który może przejść w trudną do leczenia postać przewlekłą, zwłaszcza przy chorobach zwyrodnieniowych.

Deksketoprofen poprzez blokadę syntezy prostaglandyn ogranicza więc rozwój i nasilenie stanu zapalnego. Oprócz tego wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, co może zahamować transformację bólu ostrego w przewlekły[2].

Profilaktyka bólu kręgosłupa

Nie na wszystko mamy wpływ, jednak tryb życia i codzienne przyzwyczajenia odgrywają istotną rolę w utrzymaniu kręgosłupa w zdrowej kondycji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć dolegliwości bólowych:

  • prawidłowa postawa ciała – zadbaj o właściwe warunki pracy, np. odpowiednie ustawienie monitora czy biurka, które zapobiegną przyjmowaniu skrzywionej postawy;
  • regularna aktywność fizyczna – wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha i miednicy odciąży kręgosłup i wspomoże jego pracę;
  • częste zmiany pozycji – unikaj zbyt długiego stania lub siedzenia w bezruchu. Co jakiś czas rozciągnij się i przespaceruj, dzięki czemu unikniesz przeciążenia kręgosłupa[3];
  • regularne badania – raz w roku odwiedzaj lekarza, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Choroby na wczesnym etapie mogą nie dawać objawów, ale badania pozwolą wykryć, że coś się dzieje.

Do powyższych zaleceń warto dodać również zdrową, różnorodną dietę. Zadbaj o podaż wapnia i witaminy D wzmacniających kości, a także kwasów omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo odpowiednia dieta pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, która również jest bardzo ważna w kontekście utrzymania zdrowego kręgosłupa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

[1] Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

[3] Szpala, M., Skorupińska, A., & Kostorz, K. (2017). Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa–przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences, 63(3), 41-47.

Artykuł sponsorowany.