Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Styl skandynawski we wnętrzach – nowa moda

Styl skandynawski to aktualnie najpopularniejszy wystrój wnętrz. W ofertach sklepów meblowych królują stoły, komody, regały i krzesła. Ten styl jest schludny, nowoczesny i niezwykle praktyczny. Dzięki niemu w domu może być jasno i przytulnie niezależnie od pory roku i aktualnej pogody. Z pozoru surowe i starannie uporządkowane przestrzenie skrywają rozmaite faktury: ciepłe pledy, kominki i lampiony, które wprawiają nas w dobry nastrój. Umeblowanie w stylu skandynawskim charakteryzuje się kilkoma zasadami, które warto przyswoić przed urządzaniem swoich czterech ścian. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

Przede wszystkim światło

Skandynawia to region północnej Europy, w którym występuje znacznie mniejsze nasłonecznienie niż w pozostałej części kontynentu. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy Szwecji, Norwegii oraz Danii starają się uczynić wnętrza swoich domów możliwie jak najbardziej rozświetlonymi. Taki trend sprawdza się także w Polsce, gdzie jesień, zima i znaczna część wiosny bywają bardzo pochmurne. Zatem we wnętrzach skandynawskich stawiamy na duże okna, a do minimum ograniczamy obecność firanek oraz zasłon. Stosujemy różne źródła oświetlenia, między innymi lampy stojące, wiszące oraz ścienne. Żarówki powinny dawać ciepłe światło – efekt ten można uzupełnić eleganckimi świeczkami oraz lampionami. Jeśli jest taka możliwość, w salonie o wystroju skandynawskim warto pomyśleć o kominku.

Naturalne materiały

We wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylem skandynawskim dominują prostota i liczne odwołania do natury. Najczęstszy wybór stanowią białe lub jasnoszare ściany w zestawieniu z meblami wykonanymi z prawdziwego drewna, na przykład bukowego albo świerkowego. Na podłogach można podziwiać drewniane parkiety z wyraźnie odznaczającymi się słojami, które warto przyozdobić puchatymi dywanami typu włochacz. Dekoracje stanowią ozdobne poduszki i narzutki imitujące futro. Pięknie prezentują się gliniane wazony oraz nowoczesne obrazy bez obramowania.

Prosta paleta kolorystyczna

W stylu skandynawskim najlepiej postawić na uniwersalne barwy. Na ścianach koniecznie królować powinna biel, gdzieniegdzie przełamana szarością oraz czernią. W przypadku dekoracji lub umeblowania subtelne akcenty mogą stanowić także rozmaite kolory przyrody: błękit, zieleń, brąz, a niekiedy również złoto. Barwy te mają szczególne zastosowanie w przypadku sofy, puf i foteli, a także znajdujących się na nich poduszek. Prostą kolorystykę utrzymujemy we wszystkich pomieszczeniach – nie tylko w salonie, ale również w sypialni, łazience czy kuchni.

Minimalistyczne meble i dodatki

Meble wpasowujące się w styl skandynawski charakteryzują proste, geometryczne formy. Jednocześnie w stylu skandynawskim króluje drewno, które posiada skomplikowane, niepowtarzalne desenie. W takie połączenie doskonale wpisują się regały o metalowych stelażach i drewnianych półkach, solidne, drewniane stoły i sofy na wysokich, drewnianych nóżkach. Krzesła skandynawskie mają szerokie, wygodne siedziska, niskie oparcia i proste, drewniane lub metalowe nogi. Styl skandynawski bardzo dobrze komponuje się także z ręcznie wykonanym wyposażeniem wnętrz, takim jak plecione dywany, gliniane wazony, kosze rattanowe, ozdobne lampiony i świeczniki.