Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Radiologia – czym się zajmuje? Rodzaje badań

Radiologia to rozwinięty dział dział medycyny, który ukierunkowany jest na wykonywanie różnorodnych badań przy pomocy urządzeń radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne oraz ultradźwięki. Co można powiedzieć jeszcze o radiologii? Jakie wyróżniamy rodzaje badań radiologicznych?

Radiologia – co to jest?

Badanie radiologiczne przeprowadzane jest pod nadzorem specjalisty elektroradiologa. Opis rozpoznania choroby przygotowuje natomiast lekarz-radiolog na podstawie sporządzonego wcześniej obrazu. Dzięki rozwojowi radiologii można dużo szybciej wykryć schorzenia, analizować ich rozwój, a także dokładniej zdiagnozować umiejscowienie powstałego urazu.

Badanie radiologiczne jest obecnie jedną z podstawowych form diagnozowania różnorodnych chorób, a także obrażeń. Stosuje się je na każdym etapie leczenia pacjenta.

Rodzaje badań radiologii

Diagnostyka obrazowa w radiologii obejmuje między innymi:

  • Rentgenodiagnostykę (RTG),
  • Ultrasonografię (USG),
  • Rezonans magnetyczny (RM/MRI),
  • Tomografią komputerową (TK),
  • Pantomogram,
  • Mammografię.

Badanie RTG i USG

Do najpopularniejszych rodzajów badań należy RTG oraz USG. W przypadku badań RTG wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które należy do grupy promieniowania elektromagnetycznego. Jest to szeroko stosowana metoda obrazowania narządów człowieka. Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut. RTG najczęściej wykonuje się po to, aby ocenić zmiany powstałe w klatce piersiowej lub w układzie kostnym.

USG jest natomiast badaniem, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Aparat USG zbudowany jest przede wszystkim z głowicy o różnych kształtach i określonej szerokości pola widzenia. USG przeprowadza się po to, aby uwidocznić narządy, dokonać ich pomiaru i oceny głębokości, sprawdzić ich położenie oraz czynności.

Dzięki USG można ocenić i wykryć zmiany w organizmie, a także poważne choroby, takie jak nowotwory. Badanie USG wykorzystywane jest również powszechnie do określenia stanu rozwoju płodu.

Radiologia – badanie USG w Ginvita Clinic

Jeśli zależy Ci na tym, aby zapisać się na bezpieczne, a także sprawdzone badanie USG we Wrocławiu, warto zarezerwować wizytę w Ginvita Clinic. W klinice znajdziesz wyłącznie nowoczesny sprzęt specjalistyczny, a także szeroką gamę badań diagnostycznych. Możesz zdecydować się na badanie USG między innymi: piersi, tarczycy, jamy brzusznej i węzłów chłonnych, tkanek miękkich, śródpiersia czy ślinianek.

W przypadku zapisania się na USG tkanek miękkich nie trzeba specjalnie przygotowywać się do badania. Jeśli jednak USG dotyczyć ma, np. jamy brzusznej warto na kilka dni przed wyznaczonym terminem nie spożywać potraw ciężkostrawnych, a w dniu badania przyjść na czczo.

Radiologia jest działem medycyny, który zajmuje się przeprowadzaniem różnorodnych badań przy wykorzystaniu urządzeń radiologicznych. Do popularnych badań radiologicznych należy przede wszystkim USG. Jeśli chcesz zapisać się na bezpieczne i sprawdzone USG, warto skorzystać z oferty Ginvita Clinic z Wrocławia. W klinice tej umówisz badanie między innymi USG tarczycy, piersi, jąder, ślinianek, śródpiersia, jamy brzusznej i innych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]