Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Nietrzymanie moczu – leczenie

W przypadku nietrzymania moczu leczenie jest nie tylko zalecane, ale też bardzo skuteczne i stosunkowo proste. Warto je wdrożyć jak najszybciej, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Pozwoli to uniknąć wielu krępujących sytuacji i funkcjonować bez zmian zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Kiedy pojawi się nietrzymanie moczu, nie zwlekajmy z wizytą w przychodni!

Nietrzymanie moczu – na czym polega i jakie są jego przyczyny?

Nietrzymanie moczu to mimowolne jego oddawanie lub popuszczanie, także kropelkowe. Powoduje to zawilgocenie bielizny i powstawanie nieprzyjemnego zapachu, co dla wielu osób jest niezwykle krępujące. Rezygnują one często z aktywności poza domem i ograniczają kontakty towarzyskie, co ma negatywny wpływ na ich samopoczucie.

Nietrzymanie moczu może mieć postać naglącą, wysiłkową lub mieszaną. Naglące nietrzymanie moczu to nagła potrzeba jego oddania powiązana z silnym parciem na pęcherz. Jeśli w pobliżu nie ma toalety, może dojść do mimowolnej mikcji (częściowej lub całkowitej). Przyczyną naglącego nietrzymania moczu są najczęściej stany zapalne pęcherza i dróg moczowych oraz nadreaktywny pęcherz. Zdarza się to np. w czasie ciąży, może utrzymywać się także po porodzie.

Wysiłkowa postać nietrzymania moczu spowodowana jest osłabieniem mięśni Kegla odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu. Podczas wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha dochodzi wówczas do mimowolnej mikcji. Może to zdarzyć się także w trakcie kichania, kasłania czy śmiechu. U mężczyzn nietrzymanie moczu może pojawić się m.in. po operacji usunięcia prostaty.

Nietrzymanie moczu – leczenie

W przypadku gdy pojawia się nietrzymanie moczu, leczenie zależy w głównej mierze od przyczyny tej dolegliwości. Jeśli nietrzymanie moczu spowodowane jest stanami zapalnymi pęcherza, stosowane jest leczenie farmakologiczne. Powinno przynieść ono znaczną poprawę, ponieważ znika przyczyna nagłego parcia na pęcherz. Przy nietrzymaniu moczu stosowane jest też leczenie operacyjne – jest ono bardzo skuteczne, a metoda jest nieinwazyjna (laparoskopowa).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć poprzez trening mięśni Kegla. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, także w domu. Przy postaci naglącej i mieszanej nietrzymania moczu przydatny jest też trening kontynencji, czyli zmniejszanie reaktywności pęcherza poprzez stopniowe wydłużanie czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.

Nietrzymanie moczu – jak radzić sobie doraźnie?

Aby nietrzymanie moczu nie utrudniało życia do czasu, gdy leczenie przyniesie skutek, warto zastosować doraźne środki zaradcze. W aptekach dostępne są artykuły higieniczne dla osób z nietrzymaniem moczu takie jak wkładki urologiczne TENA (dla kobiet i mężczyzn), podpaski na nietrzymanie moczu oraz bielizna chłonna. Jeśli nietrzymanie moczu pojawia się także nocą, warto zastosować specjalne podkłady ochronne na materac. Podniesie to komfort snu, zaś środki higieniczne stosowane na dzień umożliwią normalne funkcjonowanie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]