Łysienie to poważny problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wypadanie włosów może mieć różne podłoże, co sprawia, że wdrożenie skutecznego leczenia wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy. Jakie mogą być przyczyny łysienia? Na czym polega leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Łysienie – objawy
Pierwszym objawem łysienia jest z pewnością wzmożona ilość wypadających włosów, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W efekcie można zauważyć, że włosy stają się przerzedzone. Mogą również zacząć tworzyć się zakola, czy następować całkowite wyłysienie szczególnie w górnym obszarze głowy. Objawów łysienia nie warto bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o rozwoju różnych chorób, czy zaburzonej gospodarce hormonalnej organizmu. Warto również pamiętać, że tylko trafna oraz odpowiednio wcześniej postawiona diagnoza umożliwia skutecznie leczenie łysienia. W związku z tym warto jak najszybciej udać się na konsultację, którą powinien przeprowadzić doświadczony trycholog.
Przyczyny wypadania włosów
Powszechnie wiadomo, że łysienie to problem, którego przyczyny mogą być naprawdę różne. Wyróżnia się wśród nich zarówno rozmaite choroby, przyjmowanie różnych leków, jak i brak niektórych witamin i innych składników odżywczych. Przyczyną wypadania włosów możne być również zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, przewlekły stres, czy źle dobrana dieta. Wśród przyczyn łysienia wymienia się także radioterapię, czy chemioterapię, ponieważ obie metody leczenia działają wyniszczająco na ludzki organizm. Najpopularniejszą przyczyną wypadania włosów jest jednak łysienie androgenowe, nazywane również dziedzicznym. Warto pamiętać, że dotyczy ono zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Innymi przyczynami łysienia może być natomiast:
– ciąża – na skutek spadku poziomu estrogenów, co jest procesem odwracalnym;
– przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;
– niewłaściwa pielęgnacja, czy zbyt mocne upięcia – w wyniku uszkodzenia włókien oraz podrażnień skóry głowy,
– choroba autoimmunologiczna w postaci łysienia plackowatego.
Jak zapobiec wypadaniu włosów?
Warto mieć świadomość, że zauważenie pierwszych objawów łysienia nie oznacza tragedii, ale powinno skłonić nas do umówienia się na wizytę lekarską. Trycholog na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz specjalistycznych badań jest w stanie stwierdzić, co jest przyczyną wypadania włosów. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach zatrzymanie procesu łysienia, a nawet zagęszczenie włosów nie musi wymagać specjalistycznego leczenia. Rozwiązaniem może być ograniczenie stresu, zmiana diety, czy odpowiednia suplementacja witamin pozwalająca uzupełnić ich braki. Oczywiście należy pamiętać, że za diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniej kuracji musi odpowiadać doświadczony lekarz, którego można znaleźć w Internecie pod hasłem: trycholog Bielsko-Biała. Wynika to z faktu, że działania prowadzone na własną rękę (np. samodzielne stosowanie preparatów z apteki) nie tylko nie pomogą, ale mogą skutkować również pogłębieniem problemu.
Na czym polega leczenie łysienia?
Jak już wspomniano leczenie łysienia należy rozpocząć od zdiagnozowania jego przyczyn, co jest w stanie określić trycholog, z którym trzeba umówić się na wizytę. Skala problemu w społeczeństwie jest spora, a świadczy o tym popularność wyszukiwania w Internecie hasła: trycholog Bielsko-Biała. Lekarz diagnozuje problem oraz wdraża odpowiednią kurację, która może obejmować np. przyjmowanie leków, czy hormonów, wcieranie w skórę głowy produktów mających na celu pobudzenie wzrostu włosów, czy przeprowadzenie odpowiednich zabiegów, np. mezoterapii. W przypadku, gdy zagęszczenie włosów tymi sposobami nie jest możliwe, a mieszki są nieaktywne od wielu lat jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Jest to bardzo skuteczny, a zarazem mało inwazyjny zabieg, który polega na pobraniu komórek macierzystych z innych miejsc (np. tyłu głowy, brody, klatki piersiowej, czy pleców) i wszczepieniu ich w miejsce trwałego łysienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.medmix.pl. Warto podkreślić, że zagęszczenie włosów poprzez ich przeszczep daje efekt dopiero po kilku miesiącach (od 4 do 9), jednak pozostaje on do końca życia.
Podsumowując należy stwierdzić, że problem wypadania włosów oraz leczenie łysienia to kwestie, które należy pozostawić profesjonalistom. Wynika to z faktu, że tylko doświadczony lekarz jest w stanie trafnie określić przyczynę dolegliwości, a w dalszej kolejności skutecznie zapobiegać jej rozwojowi.