Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kompendium wiedzy o presoterapii

Czym jest presoterapia?

Inaczej zwana pneumatycznym masażem lub masażem BAO  forma drenażu limfatycznego, która jest coraz bardziej popularną metodą fizjoterapeutyczną. Taki masaż kompresyjny przy pomocy specjalistycznego urządzenia do presoterapii pobudza limfę do krążenia poprawiając tym samym ukrwienie tkanek.

Presoterapia urządzenia może być zarówno zabiegiem profilaktycznym, pomocnym w walce z defektami estetycznymi i wizualnymi jak i pomocnym przy leczeniu wielu schorzeń. Zabieg ten jest nieinwazyjny i tani dzięki czemu z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów.

Historia zabiegu sięga lat 60, XX wieku, kiedy to znalazła zastosowanie w USA. Była zabiegiem stosowanym głównie u kobiet po zabiegu mastektomii i pomagała w walce z opuchlizną i obrzękami w obrębie kończyn górnych i klatki piersiowej.

Jak działa zabieg presoterapii?

Drenaż limfatyczny jest wykonywany przy użyciu specjalnej i profesjonalnej aparatury do presoterapii. Polega na mechanicznym masażu uciskowym specjalnymi mankietami na wybrane części ciała pacjenta.

Presoterapia to wywieranie ucisku na ciało wykorzystując ciśnienie oraz sprężone powietrze do masażu szczególnie górnych i dolnych kończyn a także brzucha, ud i pośladków. Kompresja przebiega od części ciała najdalej położonych od serca w jego stronę co jest bardzo zbliżone do klasycznego masażu medycznego. Zabieg pobudza krążenie co powoduje wzmocnienie ścian układu krwionośnego oraz wpływa na oczyszczenie i odżywienie organizmu.

Na czym polega zabieg?

Najważniejszym celem presoterapii jest przemieszczenie chłonki zalegającej w naczyniach w kierunku węzłów chłonnych. Taki drenaż jest polecany przy zastojach i obrzękach związanych z problemami z zaleganiem chłonki.

Podczas zabiegu dana partia ciała jest wprowadzana do specjalnego mankietu, a następnie przy pomocy aparatury dostosowywany jest czas i moc zabiegu. Po uruchomieniu sprzętu do presoterapii komory mankietów napełniane są powietrzem uciskając przy tym daną część ciała. Najbardziej zaawansowane aparatury mają możliwości bardzo dokładnego dostosowania parametrów do klienta co pozwala na kilka różnych trybów pracy.

Dla kogo jest presoterapia?

Zabieg ten może być wykorzystywany do celów profilaktycznych takich jak zapobieganie cellulitowi , żylakom czy urazom, ale przede wszystkim jest skierowany dla osób zmagających się z następującymi problemami :

 • zaburzenia krążenia chłonki,
 • nadwaga,
 • blizny,
 • uszkodzenia mięśni i urazy,
 • niewydolność układu krwionośnego,
 • problemy z zakrzepami i zatorami,
 • zaburzenia metabolizmu,
 • opuchnięcie kończyn i zatrzymywanie się wody w organizmie

Presoterapia jest zabiegiem, który jest także zbawienny przy problemach z defektami estetycznymi:

 • cellulit,
 • wspomaganie regeneracji i redukcja blizn po zabiegu odsysania tłuszczu,
 • uczucie ciężkich nóg,
 • tkanka tłuszczowa,
 • brak elastyczności skóry,

Pobudzenie krążenia i limfy, powoduje dużo większe dotlenienie tkanek i narządów, a to przyczynia się do odżywienia tkanek i szybsze odprowadzenie metabolitów. Redukcja cellulitu i wymodelowanie sylwetki jest skutkiem ucisku tkanki tłuszczowej, która po rozbiciu zostaje zredukowana.

Drenaż limfatyczny jest idealnym sposobem na redukcję problemów związanych z siedzącym trybem życia, skutecznie redukuje obrzęki i uczucie ciężkości co pozwala odzyskać pełną sprawność, komfort i uczucie lekkości.

Jakie są przeciwskazania przed zabiegiem?

Masaż limfatyczny oprócz szeregu korzyści ma także swoje przeciwskazania, są nimi:

 • padaczka
 • ciąża
 • jaskra
 • choroby zakaźne
 • niewydolność serca
 • ostra zakrzepica

Przed przystąpieniem do zabiegu w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Jak często robić zabieg i jak się do niego przygotować?

Zabieg najlepiej wykonywać 1/2 razy w tygodniu lecz przy niektórych problemach najlepsze będzie codzienne korzystanie z drenażu limfatycznego. W przypadku zaawansowanych sportowców presoterapia może być stosowana po każdym treningu.

Przed zabiegiem należy zadbać o odprężenie i relaks oraz przygotować się na odsłonięcie części ciała, która będzie podlegała zabiegowi. Mankiety umieszczane są na nagiej skórze pozbawionej odzieży.

Cały zabieg jest zupełnie bezbolesny i przeprowadzany w komfortowej dla pacjenta pozycji. Czas presoterapii to ok 30 min, a koszt zabiegu to ok 70 zł. Przed przystąpieniem do zabiegu warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi, które idą w parze z treningami i aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną dietą. (Więcej dowiesz się na tej stronie.)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]