Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Gdzie wykonać tomografię szczęki?

Tomografia komputerowa szczęki to badanie, które coraz częściej zlecają lekarze stomatolodzy. Jakie są główne wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Jak przebiega, ile kosztuje i gdzie można wykonać tomografię szczęki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści poniższego artykułu.

Jak wygląda badanie CBCT?

Badanie CBCT (Cone Beam Computed Tomography), nazywane potocznie tomografią komputerową szczęki pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur szczękowo-twarzowych, z uwzględnieniem nerwów, kości oraz zębów. W przeciwieństwie do tradycyjnej tomografii komputerowej, badanie CBCT (tomografia stożkowa) wykorzystuje znacznie mniejszą dawkę promieniowania, zapewniając jednocześnie bardzo dokładne wyniki. Metoda ta powszechnie stosowana jest m.in. w diagnostyce stomatologicznej, laryngologicznej oraz przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie twarzoczaszki.

Tomografia zębów – wskazania i przeciwwskazania

Tomografię stożkową wykorzystuje się w diagnostyce, obrazowaniu oraz podczas planowania leczenia w zakresie:

  • chorób przyzębia i ubytków kostnych w szczęce oraz żuchwie,
  • chorób i zaburzeń stomatologicznych,
  • wad zgryzu,
  • próchnicy,
  • implantologii stomatologicznej,
  • schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego,
  • stanów zapalnych i powikłań chorób zatok,
  • chorób nowotworowych głowy i szyi
  • kwalifikacji i planowania leczenia kanałowego (ilość oraz przebieg kanałów)

Warto tutaj wspomnieć o tym, że choć badanie CBCT jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, to nie wszyscy pacjenci mogą z niego skorzystać. Tomografia szczęki nie jest wskazana w przypadku kobiet ciężarnych oraz pacjentek, u których podejrzewa się ciąże.  Niemniej jednak jest to kwestia indywidualna ustalana przez lekarza prowadzącego.

Jak przygotować się do tomografii zębów?

Badanie CBCT nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Należy pamiętać o tym, aby przed tomografią usunąć wszystkie metalowe przedmioty z okolic twarzy i szyi. Będzie to przede wszystkim biżuteria, okulary, aparaty ortodontyczne, protezy zębowe itp. Ponadto specjalista przeprowadzający badanie powinien zabezpieczyć pacjenta przy pomocy ołowianego fartucha ochronnego. Tomografia szczęki wykonywana jest w pozycji siedzącej lub stojącej, w bezruchu. Samo badanie trwa natomiast niecałą minutę.

Ile kosztuje tomografia szczęki i gdzie można ją wykonać?

Choć tomografię szczękową można wykonać w ramach NFZ, to w większości przypadków badanie CBCT przeprowadzane jest w prywatnej klinice stomatologicznej. Koszt jego wykonania jest różny i waha się w granicach 140-220 zł.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]