Wirus HPV jest główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy. Zakażenie HPV jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną także drogą płciową, która w większości dotyka młodych kobiet. Dowiedz się, jakie czynniki zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HPV oraz jak skutecznie temu zapobiegać.
HPV – co to takiego?
HPV (Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego przynależący do rodziny papillomawirusów. HPV jest wirusem powszechnie występującym w populacji, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że co druga osoba przeszła lub przejdzie zakażenie HPV.
Wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest drogą płciową u osób aktywnych seksualnie oraz poprzez bezpośredni kontakt z naskórkiem, co przyczynia się do powstawania kurzajek czy brodawek. Sporadycznie do zakażenia może dojść również podczas porodu, gdzie matka będąca nosicielką wirusa HPV zakaża dziecko.
Wirus HPV – przyczyny
Do grupy czynników zwiększających ryzyko zakażenia wirusem HPV zaliczamy:
– rozpoczęcie współżycia w młodym wieku,
– posiadanie wielu partnerów seksualnych,
– przewlekłe infekcje miejsc intymnych,
– wykrycie wirusa HPV u partnera/partnerki,
– obniżoną odporność,
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
– uzależnienie od papierosów,
– brak odpowiedniej higieny osobistej.
Rodzaje wirusa HPV
Warto wiedzieć o tym, że obecnie znanych jest ponad 120 odmian wirusa HPV, z czego blisko 40 przenoszonych jest drogą płciową i tylko niektóre z nich przyczyniają się przy sprzyjających warunkach do powstania raka szyjki macicy.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wirusów brodawczaka ludzkiego HPV:
– niskoonkogenne (niskiego ryzyka) – wywołujące nienowotworowe zmiany skórne np. kłykciny kończyste, zalicza się do nich wirusa HPV typu 6, 11, 13, 30, 32, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 55, 57, 61, 62, 64, 66, 68, 69. Te typy wirusa znacznie rzadziej spotykamy w nowotworach.
– wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka) – częściej spotykane w zmianach nowotworowych takich jak rak szyjki macicy, rak pochwy, sromu czy pęcherza moczowego i prącia a należą do nich wirusy HPV typu 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67.
Wirus HPV – objawy
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może przebiegać na wiele sposobów. Charakterystyczną cechą zakażenia HPV jest brak typowych symptomów chorobowych. Częstym objawem wskazującym na zakażenie HPV jest pojawienie się zmian brodawkowatych na ciele a niepokojącym są nieprawidłowe krwawienia z narządów rodnych. Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego jest niezwykle istotne w profilaktyce raka szyjki macicy. W tym celu należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne jak cytologia i testy, które potwierdzą ewentualne zakażenie wirusem HPV.
Na koniec warto zaznaczyć, że całkowite wyleczenie infekcji HPV jest trudne a bywa niemożliwe. Od niedawna dostępne są w aptekach żele dopochwowe, jednak żaden z nich nie daje 100% pewności. Leczyć można natomiast chorobę przez nie wywołaną, usuwając zmiany czyli brodawki albo zmieniony chorobowo nabłonek.