Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy stomatolog może wystawić zwolnienie L4?

Czasami leczenie zębów jest bardzo bolesne i wiąże się z dolegliwościami, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają zwykłe funkcjonowanie. Wtedy pacjenci zastanawiają się, czy mogą liczyć na otrzymanie zwolnienia lekarskiego. Otóż stomatolog może je wystawić, ale nie każdy.

Jaki stomatolog może wystawić L4?

Stomatolog może udzielić zwolnienia lekarskiego wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki i tylko wtedy, gdy podpisał stosowną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Brak takiej umowy skutkuje tym, że wypisane zwolnienie zostanie uznane za nieważne i nie będzie podstawą do wolnego od pracy na czas rekonwalescencji. Może być jednak rodzajem usprawiedliwienia dla pracodawcy np. z powodu wzięcia nagłego urlopu. Niemniej, pracownik nie ma obowiązku usprawiedliwiać takiej sytuacji, więc zwolnienie od nieuprawnionego do tego stomatologa nie ma szczególnego zastosowania.

Czy gabinety prywatne mogą wystawić zwolnienie?

Dla wielu osób to zaskakujące, ale rodzaj gabinetu nie ma znaczenia w kwestii uprawnień do wystawiania L4. Taka umowa nawiązywana jest ze stomatologiem, nie z gabinetem. Innymi słowy, zarówno gabinety prywatne, jak i na NFZ mogą udzielać zwolnienia, ale nie muszą. W związku z tym warto upewnić się, czy miejsce, w którym leczysz zęby, może L4 wystawić. To szczególnie istotne, kiedy czeka Cię trudny zabieg, po którym z pewnością pojawią się dolegliwości wymagające szczególnych środków ostrożności.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że stomatolodzy bez umowy podpisanej z ZUS są raczej rzadkością. Dotyczy to także prywatnych gabinetów takich jak Stomatolog Warszawa. Ważne: stomatologia estetyczna nie kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego, więc gabinety świadczące tylko te usługi mogą nie udzielić Ci L4.

Kiedy można liczyć na zwolnienie lekarskie od dentysty?

Lekarz dentysta może wypisać zwolnienie lekarskie tylko w określonych przypadkach, gdy istnieją ku temu przesłanki. Dotyczy to szczególnie trudnych i bolesnych zabiegów np. ekstrakcji zęba albo leczenia kanałowego. Natomiast klasyczne, profilaktyczne zabiegi, np. usuwanie kamienia czy założenia plomby, nie są podstawą do wystawienia L4. Jak już wspomnieliśmy, także zabiegi estetyczne nie mogą być powodem uzyskania zwolnienia.

Warto również podkreślić, że lekarz dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie (usprawiedliwienie nieobecności w szkole) także dziecku. Nie musi wtedy podawać powodu usprawiedliwienia. Zaświadczenie powinno mieć pieczątkę przychodni lub stomatologa.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]