Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Co może wykryć USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zaliczane jest w zakres profilaktyki prozdrowotnej. Nic dziwnego, jest ono bezbolesne, nieinwazyjne, a przede wszystkim pozwala na ocenę wielu kluczowych tkanek i narządów. Przyjmuje się, że każdy dorosły powinien wykonywać USG jamy brzusznej co najmniej raz na dwa lata. Zastanawiasz się dlaczego? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie!

Zastosowanie USG jamy brzusznej w diagnostyce

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej umożliwia ocenę rozmiaru i struktury takich narządów jak: nerki, nadnercza, śledziona, trzustka czy wątroba wraz z drogami żółciowymi. Szeroki zakres badanych tkanek umożliwia wykrycie wielu poważnych chorób, w tym:

  • stłuszczenia lub marskości wątroby;
  • kamicy pęcherzyka żółciowego;
  • zmian zapalnych w obrębie trzustki;
  • guzów w obrębie nadnerczy;
  • kamicy nerkowej;
  • tętniaka aorty brzusznej;
  • obecność patologicznych zmian w nerkach, takich jak torbiele czy gruczolaki;
  • powiększenie węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej;
  • obecność płynu w otrzewnej.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej i przebieg badania

Warto pamiętać, że badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Trzy dni przed badaniem pacjent powinien rozpocząć przyjmowanie simetikonu, który zapobiega zaleganiu gazów w jelitach. Dodatkowo wskazana jest lekkostrawna dieta, wykluczająca surowe warzywa, owoce i ciemne pieczywo. W dzień badania pacjent powinien stawić się na czczo, pamiętając, by nie palić tego dnia papierosów i nie żuć gumy. Tylko takie postępowanie umożliwi uzyskanie dokładnego i wiarygodnego obrazu.

USG jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej. Doświadczony radiolog nanosi na skórę brzucha specjalny żel, a następnie przykłada głowicę aparatu USG. Poprzez jej delikatne ruchy, możliwe jest uwidocznienie określonych tkanek i narządów. Całe badanie trwa maksymalnie 30 minut, po czym pacjent otrzymuje od lekarza opis badania wraz ze zdjęciami ewentualnych zmian.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]