Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zaliczane jest w zakres profilaktyki prozdrowotnej. Nic dziwnego, jest ono bezbolesne, nieinwazyjne, a przede wszystkim pozwala na ocenę wielu kluczowych tkanek i narządów. Przyjmuje się, że każdy dorosły powinien wykonywać USG jamy brzusznej co najmniej raz na dwa lata. Zastanawiasz się dlaczego? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie!
Zastosowanie USG jamy brzusznej w diagnostyce
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej umożliwia ocenę rozmiaru i struktury takich narządów jak: nerki, nadnercza, śledziona, trzustka czy wątroba wraz z drogami żółciowymi. Szeroki zakres badanych tkanek umożliwia wykrycie wielu poważnych chorób, w tym:
- stłuszczenia lub marskości wątroby;
- kamicy pęcherzyka żółciowego;
- zmian zapalnych w obrębie trzustki;
- guzów w obrębie nadnerczy;
- kamicy nerkowej;
- tętniaka aorty brzusznej;
- obecność patologicznych zmian w nerkach, takich jak torbiele czy gruczolaki;
- powiększenie węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej;
- obecność płynu w otrzewnej.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej i przebieg badania
Warto pamiętać, że badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Trzy dni przed badaniem pacjent powinien rozpocząć przyjmowanie simetikonu, który zapobiega zaleganiu gazów w jelitach. Dodatkowo wskazana jest lekkostrawna dieta, wykluczająca surowe warzywa, owoce i ciemne pieczywo. W dzień badania pacjent powinien stawić się na czczo, pamiętając, by nie palić tego dnia papierosów i nie żuć gumy. Tylko takie postępowanie umożliwi uzyskanie dokładnego i wiarygodnego obrazu.
USG jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej. Doświadczony radiolog nanosi na skórę brzucha specjalny żel, a następnie przykłada głowicę aparatu USG. Poprzez jej delikatne ruchy, możliwe jest uwidocznienie określonych tkanek i narządów. Całe badanie trwa maksymalnie 30 minut, po czym pacjent otrzymuje od lekarza opis badania wraz ze zdjęciami ewentualnych zmian.